עבור לתוכן
  • צור חשבון

תצפית ראשונה לשנת תשפ"ג ברמת הגולן

תגובות מומלצות

אתמול נפגשנו קבוצה של 4 תצפיתנים ליד אלוני הבשן ברמה"ג לתצפית ראשונה של השנה העברית החדשה. הירח שקע בסביבות 21:00 ועד לשעת חצות בערך היו משבי רוח חזקים יחסית. מאידך הלחות היתה מאוד נמוכה, לא אופייני לאזור הזה בתקופה זאת של השנה. לקראת חצות ירדה הרוח, הירח כבר היה עמוק מתחת לאופק והשמיים התייצבו והשחירו. לאחר מספר תצפיות בהם שוטטתי באקראי בין אוביקט אחד למשנהו, החלטתי שצריך לחזור ולהכניס קצת יותר סדר לתצפית, כולל תעוד במקום של מה שאני רואה/חווה. בתור התחלה צריך לתכנן, אז לא הייתי ממש קורא לזה תכנון מוקדם, אבל הורדתי ב Sky Safari אוסף של 500 אובייקטים שמתאימים לטלסקופ במפתח 6-8" (לא להיבהל לא התכוונתי לעבור על כולם בלילה אחד). החלטתי להתחיל באזור של קבוצות הקיץ, שהיו קרוב לזניט, כך שהיו פחות מושפעות מאור הירח ומזיהום האור והתמקדתי בעיקר באזור ברבור ובקבוצת שועל (Vulpecula) שקרובה מאוד אליו (לא ידעתי על עצם קיומה).

התחלתי עם הצביר הפתוח NGC6940 - צביר צפוף יחסית עם הרבה כוכבים בדרגות בהירות נמוכות, יפהיפה שמזכיר במשהו את הצביר של Caroline Rose האהוב עלי, רשמתי לעצמי לצלם אותו גם ב EAA מהגג (עוד רגע קט תבינו את ההקשר). המשכתי לצביר הקרוב אליו NGC 6885 שהיה קטן יותר אבל גם מרשים בשל העובדה שהיה מורכב מכוכב בהיר אחד וסביבו מספר כוכבים עמומים. בהמשך ביקרתי את ערפילית המשקולת M 27, שנראתה באופן סביר ביותר (דרך אגב היא בקבוצת שועל ולא ברבור כפי שחשבתי עד הלילה). המשכתי לעוד צביר פתוח הפעם בברבור NGC 6910 ומשם לצביר כדורי בנבל M56  שנראה עמום משהו (שווה לבדוק אותו בשמי הנגב). מ M56 המשכתי ל  M71 עוד צביר כדורי פתוח יחסית ויפה בקבוצת חץ (Sagitta), הרחק מהקשת למי שמתעניין. לפני מנוחת ביניים הספקתי לבקר בעוד שני צבירים פתוחים NGC6830 ו Ha20. לאור הרוח שלא ירדה והעובדה שהשמיים היו עדיין "מוארים" יחסית החלטתי לתפוס תנומה קלה במלון חמשת הכוכבים שלי ברכב.

התעוררתי בסביבות חצות למזג אוויר רגוע ושמיים שחורים, כנראה שכולם מתעייפים בסוף. ברקע כבר עלו קבוצות הסתיו ועכשיו הגיע הזמן להביט באזורים הצפונים מזרחיים יותר, האזור של פרסיאוס והג'ירף. התחלתי בצביר פתוח חביב M34 משם המשכתי לגלקסיה NGC1023, שנראתה בבירור בקצה של מחרוזת כוכבים בהירים, מראה מלבב. המשכתי לערפילית המשקולת הקטנה M76 שנראתה כמו ענן עגלגל קטן שבהחלט מזכיר את המשקולת אך אפילו יפה ממנה בעיני, כיוון שבשדה של 0.5 מעלה ניתן להבחין גם בכוכב בביר צהבהב שנראה כאילו מאיר באורו את הערפילית (אף על פי שאין קשר בינהם). לאחר המשקולת הקטנה המשכתי לעוד שני צבירים פתוחים יפים, שנראו לי פתאום מוכרים, מסתבר שבמקרה לילה קודם צילמתי אותם מגג בייתי ואני מצרף את התמונות שלהם NGC1528 ו NGC1545. המשכתי לצביר פתוח עמום עם כוכב כפול בולט NGC1444 ולערפילית פליטה NGC1491, שנראתה אצלי עמום עם פילטר ובטלסקופ 12" של נח נראתה בבירור, מזכירה בצורתה קצת את ה Cressent Nebula.  קצת לפני סיום קפצתי לבקר את הג'ירף עם שני אוביקטים שאני מאוד אוהב, ערפילית פלנטרית NGC1501, שנראתה סביר, אך במדבר מזהים בבירור גוון ירקרק יפה, מצרף תמונה מגג הבית ו NGC1502 גם אחד הצבירים הפתוחים היפים בעיני וגם אותו במקרה צילמתי לילה קודם מגג הבית ב EAA.

רגע לפני שקיפלתי, לקראת 3:00 לפנות בוקר, קפצתי להגיד שלום לערפילית אוריון, כמה יפה התגעגעתי אליה ואל הסתיו והחורף שיבוא אחריו ויביא, אני מקווה, לילות בהירים, שקופים ויציבים.

NGC1502_Stack_16bits_40frames_156s.png

NGC1501_Stack_16bits_67frames_260s.jpg

NGC1545_Stack_16bits_105frames_178s.jpg

NGC1528_Stack_16bits_182frames_308s.png

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 26 דקות Guydive אמר:

אחלה סיכום! יפה שהיה לך כוח לעוד תצפית אחרי שבוע שעבר

שבוע שעבר הייתי גמור מעייפות ולא ממש ניצלתי את הלילה המדהים שהיה. למזלנו הכוכבים לא הולכים לשום מקום בקרוב.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• פעילות אחרונה

1. 2

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

2. 2

3. 2

4. 0

מטאור ב 15.3.2024 01:20

5. 5

ZWO seestar S50

• נושאים