עבור לתוכן
  • צור חשבון

התלבטות לגבי טלסקופ חדש

תגובות מומלצות

שלום לכולם, אני חדש פה, וגם די חדש בתחום.

יש לי טלסקופ שובר אכרומטי 70mm של meade, בערך שנה.

אני רוצה לקנות דובסוני 6 או 8 אינץ'.

הנקודה היא שאני כנראה לא אוכל להגיע לתצפית במדבר בתקופה הקרובה (אני שומר שבת, ורוב התצפיות הן בשבת), ולכן אני רוצה לשאול פה כמה שאלות, אולי זה יספיק לי כדי להחליט, גם בלי להגיע לתצפית לפני כן.

אני מעוניין רק בצפייה, ולא בצילום, ולכן בעיקרון חשבתי לקנות 8" ידני. אני מתכוון לצפות בעיקר מהבית שלי (בורטל 5).

1. האם צריך מערכת goto כדי למצוא DSO בבורטל 5 (ואז אני אהיה חייב להסתפק ב6" עם מערכת goto), או שאפשר למצוא ידנית?

2. יש במרחק 5 דקות הליכה מהבית מקום יותר חשוך, שבו אני צופה הרבה עם ה70mm שלי, השאלה היא איך אני יכול לסחוב את הדובסוני לשם? (חלק מהדרך שביל עפר, ולא תמיד יהיה לי רכב זמין לזה)

תודה מראש!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הי שחר, ברוך הבא!

דבר ראשון, בנוגע לתצפיות - יש קבוצה לא קטנה של שומרי שבת (אשתי שומרת שבת, כך שאני לא נוסע בשבת גם כן) בפורום, ולפעמים מארגנים גם תצפיות בליל חמישי. 

בנוגע לאפשרויות לטלסקופ - אחת מהבעיות בתצפית מאזור עם זיהום אור הוא הקושי להתמצא במפת השמים ולזהות את המיקום של העצמים שאתה מחפש. עם מאונט רובוטי, הסיכוי למצוא את העצמים (בהינתן כוונון מדוייק מספיק בתחילת התצפית) גדל. מנגד, אתה אומר שאתה גר באזור בורטל 5, שזה לא רע כל כך ויכול לאפשר ניווט ידני.

לגבי ניידות - מהנסיון  שלי, אתר שקשה להגיע אליו באופן רכוב הוא אתר בעייתי - צריך לזכור שהטלסקופ לא בא לבד, אלא עם חצובה, מאונט, והרבה עזרים, כך שאפילו אם היית מצליח לסחוב את הדובסוני עצמו לאתר, זה יהיה לא נוח ומסורבל. אני חושב שאם אתה מרגיש מספיק בנוח עם ניווט וקפיצה בין כוכבים, הפער בין 6״ ל-8״ הוא משמעותי. 

אם אתה מעדיף את הנוחות של ניווט אוטומטי, לך על ה-6״.

בסופו של דבר, נראה לי שהשאלה שאתה צריך לענות עליה היא איזה טלסקופ יגרום לך לצאת ליותר תצפיות. כמו שאילן אמר בפוסט שלו לפני כמה ימים - הטלסקופ המושלם הוא זה שאתה יוצא איתו לתצפיות…

בהצלחה!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הי שחר,

אחת ההמלצות הכי טובות שנותנים לפני רכישה של טלסקופ, זה הצטרפות לתצפית קבוצתית. בתצפית כזו תוכל להתנסות בכל מיני טלסקופים שונים, וגם תוכל לשוחח עם אנשים שכבר השתמשו ביותר מטלסקופ אחד בחיים שלהם, אז אל תמהר. 70 מ"מ של מידאה זה מכשיר נחמד מאד (היה לי בדיוק אחד כזה), שאפשר לראות איתו יפה את כוכבי הלכת, ובבורטל 5 תראה בקלות גם צבירים פתוחים יפים, חפש עכשיו בשמיים לפנות בוקר את הפלאידות ואת ערפילית אוריון שגם אותה תוכל לראות איתו.

מאיפה אתה בדיוק בארץ? מדי פעם יש התארגנויות לתצפיות קבוצתיות קצרות (חצי לילה) באזורים קרובים למרכז (פארק בריטניה, רמות מנשה, חיפה) ובהרבה מקרים אלו תצפיות של מוצאי שבת, ככה שאם אתה יוצא לדרך מייד עם צאת השבת, במיוחד שהיא מתחילה לצאת עכשיו מוקדם יותר ויותר תוכל להצטרף לרוב התצפית. חוץ מזה, יש קבוצה שמארגנת תצפיות ארוכות (לילה שלם) ברמת הגולן, והם דוקא עושים את זה בדר"כ בלילות חמישי. אז גם זה יכול להתאים לך - התצפיות שלהם לא תמיד מפורסמות כאן בפורום, אבל אם זה מתאים לך, אוכל לקשר אותך למי שמארגן אותן.

ניר

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הי, ברוך הנמצא, ותודה על התשובה!

לפני 2 שעות jonzm אמר:

בנוגע לאפשרויות לטלסקופ - אחת מהבעיות בתצפית מאזור עם זיהום אור הוא הקושי להתמצא במפת השמים ולזהות את המיקום של העצמים שאתה מחפש. עם מאונט רובוטי, הסיכוי למצוא את העצמים (בהינתן כוונון מדוייק מספיק בתחילת התצפית) גדל. מנגד, אתה אומר שאתה גר באזור בורטל 5, שזה לא רע כל כך ויכול לאפשר ניווט ידני.

אני מעדיף בעיקרון ניווט ידני, גם בשביל המפתח הגדול יותר באותו תקציב, וגם בשביל האתגר. אם אתה אומר שבורטל 5 יכול לאפשר ניווט ידני, זה מטה את הכף קצת לכיוון ה8".

לפני 2 שעות jonzm אמר:

לגבי ניידות - מהנסיון  שלי, אתר שקשה להגיע אליו באופן רכוב הוא אתר בעייתי - צריך לזכור שהטלסקופ לא בא לבד, אלא עם חצובה, מאונט, והרבה עזרים, כך שאפילו אם היית מצליח לסחוב את הדובסוני עצמו לאתר, זה יהיה לא נוח ומסורבל. אני חושב שאם אתה מרגיש מספיק בנוח עם ניווט וקפיצה בין כוכבים, הפער בין 6״ ל-8״ הוא משמעותי. 

לא אמרתי שזה אתר שקשה להגיע אליו ברכב, קל להגיע אליו, רק בסוף יש שביל עפר קצר, פשוט לא כל הזמן אני אהיה עם רכב, ולכן שאלתי לגבי ניוד ברגל בשביל עפר קצר (אולי לא הייתי מספיק ברור), האם יש איזה פתרון שאני אוכל לנייד אותו לשם בנוחות, בלי להרוס לו לחלוטין את הקולימציה כל פעם (את הרפרקטור אני סוחב ביד, אבל הוא הרבה יותר קל...)

תודה שוב על התשובות!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שלום ניר.

לפני 12 דקות nirzon אמר:

חפש עכשיו בשמיים לפנות בוקר את הפלאידות ואת ערפילית אוריון שגם אותה תוכל לראות איתו.

אני הייתי מחכה כמה ימים, שהירח לא יהיה שם, אבל תודה על העצה. האמת שבפליאדות אני בדרך כלל צופה במשקפת שלי (7X50), שנותנת כמובן שדה רחב יותר.

לפני 11 דקות nirzon אמר:

מאיפה אתה בדיוק בארץ? מדי פעם יש התארגנויות לתצפיות קבוצתיות קצרות (חצי לילה) באזורים קרובים למרכז (פארק בריטניה, רמות מנשה, חיפה) ובהרבה מקרים אלו תצפיות של מוצאי שבת, ככה שאם אתה יוצא לדרך מייד עם צאת השבת, במיוחד שהיא מתחילה לצאת עכשיו מוקדם יותר ויותר תוכל להצטרף לרוב התצפית. חוץ מזה, יש קבוצה שמארגנת תצפיות ארוכות (לילה שלם) ברמת הגולן, והם דוקא עושים את זה בדר"כ בלילות חמישי. אז גם זה יכול להתאים לך - התצפיות שלהם לא תמיד מפורסמות כאן בפורום, אבל אם זה מתאים לך, אוכל לקשר אותך למי שמארגן אותן.

אני מצפון השומרון (אזור עפולה, ליד חריש), ואני אשמח אם תוכל לקשר אותי למי שמארגן (רמת הגולן זה אחלה בשבילי, אפילו יותר קרוב מהמדבר...).

תודה!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 5 שעות שחר רייש אמר:

הי, ברוך הנמצא, ותודה על התשובה!

אני מעדיף בעיקרון ניווט ידני, גם בשביל המפתח הגדול יותר באותו תקציב, וגם בשביל האתגר. אם אתה אומר שבורטל 5 יכול לאפשר ניווט ידני, זה מטה את הכף קצת לכיוון ה8".

לא אמרתי שזה אתר שקשה להגיע אליו ברכב, קל להגיע אליו, רק בסוף יש שביל עפר קצר, פשוט לא כל הזמן אני אהיה עם רכב, ולכן שאלתי לגבי ניוד ברגל בשביל עפר קצר (אולי לא הייתי מספיק ברור), האם יש איזה פתרון שאני אוכל לנייד אותו לשם בנוחות, בלי להרוס לו לחלוטין את הקולימציה כל פעם (את הרפרקטור אני סוחב ביד, אבל הוא הרבה יותר קל...)

תודה שוב על התשובות!

היי, ברוך הבא.

לגבי ניוד - דובסוני 8" זה לא משהו שהייתי ממליץ לסחוב ביד ליותר מכמה מטרים. אם זה Skywatcher אז הבסיס והצינור מתפרקים אבל מעבר לזה יש לך קופסה של עיניות וכיסא ושולחן.

מה שאני ממליץ זה עגלת סבלים, משהו כזה (רק עם גלגלי בלון - לשטח)

image.png.a8ff4e2d0d4b1be9b6a4aa412e0752b1.png

או יש אפילו דברים כאלה:

image.png.a13b659eadb4f14bd0e1ebf8ba236ac7.png

שוב, גלגלי בלון זה חשוב.

אתה מניח את הטלסקופ בעמידה, קושר עם גומי סבלים ומנייד אותו וציוד נוסף בקלות ובבטחה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שחר, כמו שהבנת בסוף זו שאלה של מאיפה תצפה.

כמו שרשמו לך, ההתניידות עם הטלסקופ זה דבר אחד, אבל בנוסף אתה צריך לקחת עוד אביזרים, אם לוקחים הכל בידיים אז מדובר ב 2-3 נגלות. ברור שאפשר לצאת מינימלי אבל זה קצת פחות כיף. אם האתר החשוך שלך נמצא מרחק הליכה של יותר מדקה ברגל זה קצת יפגום. פתרון יכול להיות עגלה כמו שאילן הציע, או שיש עגלות חוף שאתה יכול לקחת בכיף, אבל אתה צריך לבדוק את המידות.

בכל מקרה אם הולך עם דובסוני ויש אפשרות (מבחינת מידה) לקחת צינור מלא ולא מתקפל, הייתי מעדיף

עגלת חוף/קמפינג Outdoor Mustang | פקל חגור

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 1 שעה Guydive אמר:

בכל מקרה אם הולך עם דובסוני ויש אפשרות (מבחינת מידה) לקחת צינור מלא ולא מתקפל, הייתי מעדיף

למה עדיף צינור מלא? יש גם עניין של בעיות מלאי, יש מלא חסרים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

היכולת לקפל את הטלסקופ (יתרון חשוב בפני עצמו) באה על חשבון יתרונות אחרים.

• קודם כל קולימציה - כל פעם שאתה פותח וסוגר את הטלסקופ המראה המשנית מתמקמת במיקום טיפה שונה. אמנם לא מדובר שינוי מהותי ולרוב הוא זניח, אבל בסופו של דבר צינור סגור שומר על הקולימציה באופן כמעט הרמטי. 
  • בגלל שהפתח רחוק יותר מן המראה הראשית, נשאר נקי לאורך יותר זמן. 
  • בגלל שהפתח רחוק יותר מן המראה הראשית, פחות רגיש לסינוורים מהצד. 
  • בגלל שהפתח רחוק יותר מן המראה הראשית, פחות רגיש להתעבות ולחות
  • בצילום, צינור סגור מאפשר לקחת פלאטים ביתר קלות. 

היה לי 10״ מתקפל ואהבתי אותו מאוד, כשקניתי אותו לא הייתי ער להבדלים שמניתי. גם לא הייתי מחליף אותו סתם ככה. הסיבה העיקרית שהחלפתי אותו היה היתרון האחרון (פלאטים לצילום). כל השאר לא קריטיים ואפשר להתגבר עליהם. 

בנוסף, אני צופה הרבה מהחצר בבית ומוציא ומכניס בתדירות גבוהה. היה מצב שבכל תצפית וקיפול הייתי צריך לקלמץ והתעייפתי מזה, למי שלא צופה בתדירות גבוהה במיוחד זה לא מפריע.

בסופו של דבר, הקיפול חוסך כ - 30 ס״מ אורך. יש מי שזה קריטי לו, במיוחד לרכב. אצלי הצינור המלא נכנס לרוחב המושב האחורי אז אין בעיה (112 ס״מ) ואז אני נהנה משאר היתרונות. 

לגבי מלאי - נראה לי שבארץ מוכרים רק את המתקפלים. את הצינור המלא שלי הזמנתי מחו״ל מ B&H. אמרו שיצא לדרך עוד חודש ובסוף הגיע מלאי במפתיע והגיע לארץ אחרי 10 ימים. 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 27 דקות Guydive אמר:
  • קודם כל קולימציה - כל פעם שאתה פותח וסוגר את הטלסקופ המראה המשנית מתמקמת במיקום טיפה שונה. אמנם לא מדובר שינוי מהותי ולרוב הוא זניח, אבל בסופו של דבר צינור סגור שומר על הקולימציה באופן כמעט הרמטי. 
  • בגלל שהפתח רחוק יותר מן המראה הראשית, נשאר נקי לאורך יותר זמן. 
  • בגלל שהפתח רחוק יותר מן המראה הראשית, פחות רגיש לסינוורים מהצד. 
  • בגלל שהפתח רחוק יותר מן המראה הראשית, פחות רגיש להתעבות ולחות
  • בצילום, צינור סגור מאפשר לקחת פלאטים ביתר קלות. 

לכאורה, חוץ מקולימציה, כל שאר החסרונות נפתרים אם שמים כיסוי בד שחור, לא?

אין לי כוונה לצלם איתו, אז אני לא חושב שזה כ"כ משמעותי (אולי חוץ מהקילמוץ), אבל אני אכניס את זה למכלול השיקולים.

תודה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 1 שעה שחר רייש אמר:

לכאורה, חוץ מקולימציה, כל שאר החסרונות נפתרים אם שמים כיסוי בד שחור, לא?

אין לי כוונה לצלם איתו, אז אני לא חושב שזה כ"כ משמעותי (אולי חוץ מהקילמוץ), אבל אני אכניס את זה למכלול השיקולים.

תודה.

זה כיף להתחיל לצפות בלי שום פרוצדורה אבל קולימציה זה בקטנה יחסית. בנוסף, היה לי את הדגם הפתוח ולא השתמשתי בכיסוי כמעט אף פעם, אולי לפעמים מהבית אבל פעמים בודדות כי המראה יחסית עמוקה. בטלסקופ שיש לי היום, המראה מאוד קרובה לפתח והכיסוי הכרחי, ב sky watcher אפשר גם בלי. עוזר אבל לא משהו להפיל עליו עסקה.

זה שאתה מוגבל בכמות האביזרים שאפשר לשים על המתקפל אולי יכול להוות שיקול אבל זה כבר מאוד תלוי בשימוש.

אם אין מקום ברכב - מתקפל, אם יש, עדיפות ראשונה לסגור

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 23 שעות שחר רייש אמר:

1. האם צריך מערכת goto כדי למצוא DSO בבורטל 5 (ואז אני אהיה חייב להסתפק ב6" עם מערכת goto), או שאפשר למצוא ידנית?

תבדוק skyhopper אפילו עם 70 שלך. הוא עוזר מאוד במציאת ה dso גם בשמיים עם זיהום אור 

https://artyom-beilis.github.io/skyhopper.html

ראה דיון פה ועוד בפורום

יישומון AstroHopper ניווט אוטומטי בלי לשבור ראש

הטלסקופים שלי: Celestron AstroMaster 102AZ, SVBony sv501p 60mm

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 2 שעות Ilan Shapira אמר:

אם אין מקום ברכב - מתקפל, אם יש, עדיפות ראשונה לסגור

איך אתה ממליץ להכניס אותו לרכב? שוכב על המושב האחורי, או עומד?

מחובר לחצובה או מפורק?

הרוחב של הספסל האחורי ברכב הוא 1.30 מ', והגובה מרצפת הרכב עד לתקרה 1.25.

אני לא בטוח אם זה מספיק. אולי רק אם מפרקים את הטלסקופ מהבסיס, ואני לא יודע אם זה דבר שעושים בדרך כלל.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 2 דקות שחר רייש אמר:

מחובר לחצובה או מפורק?

אני לא בטוח אם זה מספיק. אולי רק אם מפרקים את הטלסקופ מהבסיס, ואני לא יודע אם זה דבר שעושים בדרך כלל.

רק מפורק מהבסיס - זה עושים כל נסיעה וזה פשוט מאוד. גם הרבה יותר קל לסחוב כל חלק בנפרד.

את שלי הייתי משכיב בבגאז' על שמיכה ומסדר אותה כך שהוא לא יתגלגל ותגן עליו. מה גם ששמרתי חצי מהקלקר שהגיע איתו והוא שימש כבסיס מצויין לזה.

המראה תפוסה בדגמים האלה אז אין בעיה בשכיבה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 7 דקות Ilan Shapira אמר:

ניתנת, בוודאי שניתנת. התכוונתי לצורה שבה היא מורכבת בתא המראה.

אוקיי, נלחצתי לרגע.

לפני 43 דקות Ilan Shapira אמר:

את שלי הייתי משכיב בבגאז' על שמיכה ומסדר אותה כך שהוא לא יתגלגל ותגן עליו. מה גם ששמרתי חצי מהקלקר שהגיע איתו והוא שימש כבסיס מצויין לזה.

הבעיה היא שהרוחב בבגאז' הוא 110, שזה פחות מהאורך של הצינור. השאלה היא אם אפשר להשכיב אותו על הספסל בצורה בטיחותית, או שאני אצטרך ללכת על המתקפל.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 57 דקות שחר רייש אמר:

מחובר לחצובה או מפורק?

זה צינור בקוטר 10 אינץ',  112 ס"מ אורך. נכנס בקלות עם הבסיס שלו למושב האחורי ושאר הרכב פנוי לעוד ציוד

image.png.1ac4b9afe6efbb0fb1b4d54dce6aa6f6.png

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 15 דקות Guydive אמר:

זה צינור בקוטר 10 אינץ',  112 ס"מ אורך. נכנס בקלות עם הבסיס שלו למושב האחורי ושאר הרכב פנוי לעוד ציוד

איך אתה סוגר אותו שלא יפול בנסיעה? עם החגורה זה מספיק?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 13 דקות שחר רייש אמר:

איך אתה סוגר אותו שלא יפול בנסיעה? עם החגורה זה מספיק?

בגדול אין צורך, הוא לא באמת מתגלגל. אפשר לשים לו חגורה אם מרגישים יותר נוח

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מישהו מכיר את הטלסקופ הזה ויכול לתת עליו דעה? מה עדיף - זה, או SkyWatcher סגור? https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p39_GSO-Dobson-Teleskop-200C---Oeffnung-8-Zoll-mit-hochwertigem-Crayford-Auszug.html

ומה לגבי החנות הזו? מחיר המשלוח שם הרבה יותר נמוך מאשר בחנויות האחרות, מישהו קנה משם פעם ויכול לחוות דעה? https://www.teleskop-spezialisten.de/shop/index.php?language=en

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 2 שעות שחר רייש אמר:

מישהו מכיר את הטלסקופ הזה ויכול לתת עליו דעה? מה עדיף - זה, או SkyWatcher סגור? https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p39_GSO-Dobson-Teleskop-200C---Oeffnung-8-Zoll-mit-hochwertigem-Crayford-Auszug.html

הם די שווים. תראה איך זה עובד מבחינת מחיר כולל עלויות שילוח. אני הייתי הולך על הסקייווצ׳ר בעיקר כי הוא פופלרי יותר - חלקים אם תצטרך ומכירה חלקה יותר בעתיד אם תרצה

לפני 2 שעות שחר רייש אמר:

lומה לגבי החנות הזו? מחיר המשלוח שם הרבה יותר נמוך מאשר בחנויות האחרות, מישהו קנה משם פעם ויכול לחוות דעה? https://www.teleskop-spezialisten.de/shop/index.php?language=en

לא מכיר. כמה זה יוצא עם משלוח?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש לי את ה 8" המתקפל של סקייווצ'ר. אין בעיה למצוא אובייקטים ללא go-to, הייתי עושה את זה דם בתוך באר שבע, אבל מאד מומלץ לקנות או לבנות כסא מתכוונן ולהחליף את הכוונת המקורית לכוונת זווית ישרה (RACI) + נקודה אדומה או טלרד.

לתצפיות מהבית כדאי גם להוסיף כיסוי לחלק הפתוח - משפר משמעותית את הקונטרסט. אפשר להכין בקלות מגליל ספוג או פוליגל.

אפשר להרים את הטסקופ יחד עם הבסיס ולסחוב למרחקים קצרים, אבל לא של 5 דקות הליכה.

הוא נשאר מקומלץ אחרי שאני סוגר ופותח וצריך אולי נגיעה לתיקון בין תצפית לתצפית בבית. גם יחס המוקד של הטלסקופ הוא F/6 - פחות רגיש לקולימציה לא מדוייקת מטלסקופים מהירים יותר.

באות מעמיד את הטלסקופ במושב הקידמי ואת הבסיס שם בטע המטען.

F/6 8" SkyWatcher Collapsible Dob; 12" F/5 Meade Lightbridge Truss Dob; SkyWatcher StarTravel 120mm F/5

EPs: SkyRover ED 35mm; SkyRover UFF 30mm, SkyRover UWA 28mm, ES68 24mm; Meade UWA 20mm, ES82 18mm; ES82 11mm; SkyRover XWA 7mm, MaxvsiOn 82 6.7mm; 7.2 - 21.5mm Hyperflex Zoom; Celstron Excel LX 2x Barlow

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 5 שעות Guydive אמר:

לא מכיר. כמה זה יוצא עם משלוח?

490 אירו כולל משלוח (2 הטלסקופים אותו מחיר) משלוח עם German Post - Dispatch to IL, כתוב בין 2 ל 20 יום.

בנוסף, יש להם את הסקייווצ'ר במלאי (עכשיו אני רואה שאת השני לא), מה שאין כ"כ בחנויות אחרות.

אני חשבתי אולי לקנות את הGSO דווקא, בגלל המאוורר המובנה, מה אתה אומר?

זה מה שראיתי לגבי החנות הזו בcloudy nights, השאלה היא אם אפשר לסמוך על זה. https://www.cloudynights.com/topic/765126-has-anyone-bought-from-wwwteleskop-spezialistende/

נערך היום על-ידי שחר רייש
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• פעילות אחרונה

1. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

2. 4

3. 4

• נושאים

• צור חדש...

Important Information