עבור לתוכן
  • צור חשבון

רכישת טלסקופ דובסוני 10 אינטש חדש - התייעצות

תגובות מומלצות

בשעה טובה מכרתי את הדובסוני 6 אינטש הותיק והנאמן שלי. האמת, היה לי טיפה קשה להפרד ממנו. הבית מרגיש קצת ריק בלעדיו.

בקיצור - עכשיו המשימה הבאה - רכישת דובסוני 10 אינטש עם שפופרת סגורה.

האפשרויות וההתלבטויות שיש לי, האמת - לא יותר מדי אפשרויות.

1. הסקייווטשר שיש פה לדי הרבה אנשים. מכשיר נאמן וטוב.
    כרגע יש מישהו ברמת הגולן שמנסה למכור אחד כזה יד שנייה ב-3500 ש"ח (פלוס הדלק שיעלה לי לנסוע לשם במיוחד).
    יש גם אפשרות להזמין אותו מגרמניה, מכאן: https://www.teleskop-spezialisten.de/shop/Telescope/Dobsonian/250mm-10-inch/Skywatcher-Skyliner-250PX-Pyrex-254mm-1200mm-Dobson-Telescope::360.html
    המחיר הסופי של ההזמנה מגרמניה היא 630 אירו ועוד 160 אירו משלוח. על זה יש גם להוסיף 17% מע"מ, ואני מגיע למחיר של 3600 ש"ח. ברור כי אם אני לא לחוץ לקבל מיידית את המכשיר (ותאמינו לי שאני לא) - עדיף כבר להזמין מגרמניה (אפשר גם להזמין אותו מ-FLO, אבל זה יעלה הרבה יותר).
  2. טלסקופ 10 אינטש שברקת משווקים, כנראה שזה GSO, מגיע עם פוקוסר 2 מהירויות ומאוורר. זמין מיידית לרכישה ב-4400 ש"ח. הוא טיפה ארוך יותר, 1250 מ"מ, בהשוואה ל-1200 מ"מ של הסקייווטשר, וגם כבד ממנו בכמה ק"ג. בקיצור - מכשיר קצת איכותי יותר, כבד יותר ויקר יותר.

בקיצור - האם שווה להשקיע עוד קצת ולקחת את הטלסקופ של ברקת, או ללכת על הסקייווטשר (באחת משתי האפשרויות, יד 2 או מגרמניה).
אם יש למישהו פה עוד רעיונות. אשמח לשמוע.

מה דעתכם?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הנקודה שזה משהו שרק אתה יכול לענות. האם dual speed זה חשוב לך? האם הפרש של כ800₪ הוא משמעותי? 

האם כמה קילו זה משמעותי? האם כצה ס"מ באורך המוקד/צינור משמעותי לרכב שלך?

אני בכלל הייתי הולך על אחד מתקפל בגלל אכסון ואפשרות להוביל אותו ברכב כשגם המשפחה בפנים... אבל זה השיקול שלי. 

יישומון AstroHopper ניווט אוטומטי בלי לשבור ראש

הטלסקופים שלי: Celestron AstroMaster 102AZ, SVBony sv501p 60mm

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לדעתי עדיף ללכת על הgso (אלא אם תצליח להוריד את המחיר של היד 2).

הבסיס שלו איכותי יותר, ופוקוסר 2 מהירויות זה משמעותי (וגם תקבל את הסקופ מהר יותר, כי משלוח מגרמניה לוקח זמן). בהנחה שהמשקל לא מפריע יותר מדי - זה כנראה עדיף.

יצא לי לצפות כמה פעמים דרך 10 אינץ' שנקנה מברקת, והאופטיקה שלו מצויינת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני אישית בחרתי ב-SW בגלל היתרון המשקלי והמחיר. יצא לי 3850 ש"ח עלות כוללת אחרי שדרוג פוקוסר, משלוחים, מע"מ וכו'.

אם הפרש המחיר כיום כבר קטן יותר ותוספת המשקל פחות מפריעה לך, אז לך על ה-GSO.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בשלב מסויים עשיתי השוואה אחד ליד השני בין ה sw שלי ל gso שמכרתי עבור מישהו ונמצא עכשיו אצל אביב. 

מסקנות:

• לתמונה ב gso יש מעט יותר קונטראסט. זה לא מורגש במבט ראשון, אבל אחרי כמה השוואות הגעתי לאותה מסקנה. צריך להדגיש שהיה מדובר בטלסקופ של ts שהגיע לארץ ולא ברקת, לא יודע אם יש הבדל ברמת האופטיקה. 
  • הבסיס של gso קצת יותר איכותי. 
  • הפוקוסר 2 מהירויות של gso עדיף על פוקוסר מהירות אחת של sw. הפוקוסר 2 מהירויות של sw (המקורי, לא לצרטה) עדיף על זה של gso, זה מאוד מורגש. 
  • הצינור של gso ארוך יותר, מה שאומר שלרוב לא צריך מאריך. עם זאת במצב שצריך להיכנס פנימה עם בינו יש שם קצת בעיה. בגדול מצאתי שהאורך של sw קצת עדיף במובן הזה. 

שורה תחתונה:

אם מתייחסים רק למחיר, ה gso נותן תמורה טובה יותר. אם אתה מוכן להוציא קצת יותר ולשדרג פוקוסר ה sw לדעתי עדיף. אני הייתי הולך על ה sw המשודרג. קצת יותר קומקפטי ו-ורסטילי. הוצאה חד פעמית קצת גדולה יותר, אבל בשביל מכשיר לשנים זה לדעתי זניח

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 1 שעה Artyom אמר:

הנקודה שזה משהו שרק אתה יכול לענות. האם dual speed זה חשוב לך? האם הפרש של כ800₪ הוא משמעותי? 

האם כמה קילו זה משמעותי? האם כצה ס"מ באורך המוקד/צינור משמעותי לרכב שלך?

אני בכלל הייתי הולך על אחד מתקפל בגלל אכסון ואפשרות להוביל אותו ברכב כשגם המשפחה בפנים... אבל זה השיקול שלי. 

אני חושב שבגדלים האלה פוקוסר 2 מהירויות הוא דבר מאוד חשוב. כשצופים בהגדלות גבוהות זה אפילו קריטי

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מסכים עם אילן, פוקוסר 2 מהירויות הוא די הכרחי. כששדרגתי את הפוקוסר של ה-9.25 זה היה הבדל של שמים וארץ. 

אשאל שאלה מעט שטנית - עד כמה אתה נעול על 10״? כלומר, האם תשקול גם גדלים גדולים יותר כמו 12, 14 או 15״?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 18 דקות jonzm אמר:

מסכים עם אילן, פוקוסר 2 מהירויות הוא די הכרחי. כששדרגתי את הפוקוסר של ה-9.25 זה היה הבדל של שמים וארץ. 

אשאל שאלה מעט שטנית - עד כמה אתה נעול על 10״? כלומר, האם תשקול גם גדלים גדולים יותר כמו 12, 14 או 15״?

די נעול על ה-10. מאחר ואני רוצה שפופרת סגורה. אני רוצה מכשיר שיהיה לי קל גם להוציא לחצר בבית, לא רק לקחת לתצפיות במדבר. מכשיר מתקפל, או מתפרק, זה לא מכשיר שאני יכול בשלוף להוציא לחצר.
מצד שני - לקחת לתצפיות מכשיר עם שפופרת סגורה יותר גדול מ-10 אינטש זה מתכון לבעיות כבדות משקל, תרתי משמע.
נראה לי שהפשרה הזו בין מפתח למשקל מגיעה לאופטימום בדובסוניים 10 אינטש עם שפופרות סגורות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 1 שעה nirzon אמר:

נראה לי שהפשרה הזו בין מפתח למשקל מגיעה לאופטימום בדובסוניים 10 אינטש עם שפופרות סגורות.

האופטימום הוא כנראה בסקופ 12" f/4 של OOUK. כשמכניסים גם מחיר למשוואה, אז אתה בהחלט צודק.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש לי 12" של מיד ו 8" של סקייווצ'ר. 

הפוקוסר של GSO הרבה יותר נחמד, יותר חלק ומדוייק, הכיוונון העדין קצת קפיצי אבל אני לא משתמש בו, הכיוונון הרגיל מדוייק מספיק בשבילי.

הבסיס של מיד עם lazy suzan מסתובב יותר חלק מאשר סקייווצ'ר עם החלקה על פדים של טפלון, לא יודע עד כמה זה נכון ב 10" של שניהם

הקולימציה של 12" הייתה סבל עד שהחלפתי את הקפיצים המקוריים לחזקים יותר.

מניסיון שלי עם שני אלה הייתי הולך על ה GSO.

F/6 8" SkyWatcher Collapsible Dob; 12" F/5 Meade Lightbridge Truss Dob; SkyWatcher StarTravel 120mm F/5

EPs: SkyRover ED 35mm; SkyRover UFF 30mm, SkyRover UWA 28mm, ES68 24mm; Meade UWA 20mm, ES82 18mm; ES82 11mm; SkyRover XWA 7mm, MaxvsiOn 82 6.7mm; 7.2 - 21.5mm Hyperflex Zoom; Celstron Excel LX 2x Barlow

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בשעה טובה, אני שמח לבשר שרכשתי לפני יומיים את ה-GSO מברקת.

האמת, טיפה הופתעתי מהגודל. כלומר, ידעתי שהוא גדול יותר מה-6 אינטש הישן שלי, אבל הוא ממש יותר גדול. כל כך גדול, שלא הצלחתי להכניס אותו לאוטו עם הקרטון (טויוטה אוונסיס - מכונית די גדולה). ונאלצתי להוציא את השפופרת מתוך הקרטון - ככה היא נכנסת למושב האחורי. 

image.jpeg.5528e563bc457d11fc6f3889aa9b8fe2.jpeg

בערב הרכבתי אותו. ההרכבה די פשוטה, לפי ההוראות, ביצעתי קולימציה (כמעט ולא היה צריך לשנות כלום), והוצאתי אותו לאור ראשון זריז ביותר.

448056218_8531879170176755_7487742313960

צפיתי בקלות בערפילית הטבעת, וקיפלתי מהר, גם בגלל העננים, הלחות, והעייפות שלי.

מספר תובנות לגבי הטלסקופ:

1. הבסיס איכותי ביותר. בניגוד לבסיס של הטלסקופ הקודם שלי, שהסתובב על משטחי טפלון, זה מסתובב על שלוש פלטות של מתכת שנמצאות בין המשטח עם הרגליות למשטח המסתובב, ומשמשות כמו סוג של מיסב. יש בורג שאותו ניתן להדק, כמו קלאץ', וככה לשלוט על קשיחות הסיבוב. כשהוא לא מהודק, הטלסקופ יכול לנוע במגע קל ביותר, למרות גודלו ומשקלו.
  2. הציר שעליו הטלסקופ מסתובב בכיוון אלט (למעלה ומטה), ניתן להזזה, כך שאם מעלים משקל כבד על העינית והפיינדר, אפשר לאזן את הטלסקופ ע"י הזזת הציר. גם בניה חכמה ואיכותית.
  3. גם בציר האלט, יש סוג של קלאץ' שניתן איתו לשלוט על קשיחות התנועה. למעשה יש קלאצ'ים כאלו בשני הצדדים. ככה שניתן אחד לכוון לתנועה שאיננה חופשית לגמרי, ואת הקלאץ' שקרוב לעינית אפשר לנעול או לפתוח כשרוצים.
  4. הפוקוסר שתי מהירויות איכותי ביותר, אבל עם טווח תנועה קצר יותר ממה שהורגלתי אליו בטלסקופ הקודם שלי. למשל, אני לא מצליח להגיע לפוקוס על הפרחים, והאורות של השכנים, שתמיד השתמשתי בהם לצורך איפוס פיינדר. אם זאת, על הכוכבים אין שום בעיה להגיע לפוקוס.
  5. הטלסקופ מגיע עם פיינדר אופטי 8X50 לא מיישר שאפילו לא הוצאתי מהאריזה. הרכבתי עליו את הצירוף האהוב עלי של פיינדר נקודה אדומה ופיינדר אופטי מיישר RACI.
  6. עם הטלסקופ מקבלים שתי עיניות. אחת פלוסיל 9 מ"מ, שעדיין לא בדקתי. השנייה עינית שדה רחב 2 אינטש 30 מ"מ שנראית ומרגישה איכותית ביותר. השדה שקיבלתי איתה גדול יותר מהשדה שאני מקבל עם עינית ES 24/68 שאני מחשיב לעינית הטובה ביותר שלי. אם זאת - כמובן שעם הגדלה קטנה יותר.

באופן כללי הטלסקופ נראה ומרגיש איכותי ביותר.

כשהכנסתי אותו לבית, הנחתי אותו על הפלטפורמה המשוונית שבניתי, וכאן חוויתי הפתעה. מסתבר שהבסיס שלו גדול מדי.

כלומר, כשאני תכננתי את הפלטפורמה, מדדתי מה גודל הבסיס של ה-10 אינטש של סקייווטשר, ובניתי אותה מראש כך שהסקייווטשר יעלה עליה. בתצפיות שונות במדבר יצא לי גם לבדוק סקייווטשר 10 אינטש על הפלטפורמה, והוא אכן יושב עליה טוב.

הבסיס של ה-GSO גדול משמעותית מהבסיס של סקייווטשר, ככה שהוא בקושי מצליח לשבת על הפלטפורמה. חסר לי ברוחב של הפלטפורמה בערך ס"מ אחד או שניים על מנת שהוא יישב עליה בנוחות (שתי רגליות נאלצות לשבת על המשטח העליון כשהן טיפה בולטות ממנו).

כמובן שלכל בעיה יש פתרון, וכאן הפתרון הקל והפשוט היה להדפיס סוג של מרחיבים לפלטפורמה, שייתנו למשטח העליון את שני הס"מ החסרים. בניתי אותם גם עם סוג של מעקה קטן, שמונע מהרגליות להחליק מהמשטח.

ככה נראית הפלטפורמה והמשטח העליון עם המרחיבים החדשים (הקשתות הלבנות הקטנות בצד הצפוני של המשטח העליון):

image.jpeg.f3a354a88cbfaf232be242253de70513.jpeg

וככה נראה הטלסקופ ובקלוז אפ, אחת הרגליות הצפונית, כשהוא יושב על הפלטפורמה:

20240612_094738.jpg.38abaca898fdb998e296c7f8cbfd98e8.jpg20240612_091411.jpg.0ea8362d6702c4fa1380742c4b40ba67.jpg

המעקים הקטנים למעשה "נועלים" את הטלסקופ במקום, ואין שום סכנה שיחליק ויפול מהפלטפורמה.

הנה וידאו מואץ שמראה איך הטלסקופ יושב על הפלטפורמה בזמן שהיא פועלת:

אני מניח שבימים (בלילות) הקרובים, אתצפת איתו בעיקר על הירח מהבית. ננסה אולי גם לעשות כמה תצלומים עם הגדלות גבוהות של פרטים מעניינים על הירח. אם יהיה לי מזל, מבחינת העננות, אולי אצליח לראות ואפילו לנסות לצלם קצת DSO. מהחצר שלי בבית אני יכול בקלות לראות בימים אלו את M13, M57, M27 ו-M51.
וכמובן, אני מקווה שיסתדר לי להגיע איתו לתצפית הקרובה שתהיה במדבר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• צור חדש...

Important Information