עבור לתוכן
  • צור חשבון

ספרו על התצפית הראשונה שלכם


תגובות מומלצות

אצל חלק מכם עברו כבר כמה שנים טובות אבל אני בטוח שאתם זוכרים את הפעם הראשונה שראיתם משהו ברור בטלסקופ.

אצלי זה הגיע ממש מאוחר. למרות שאני חובב חלל מושבע, לא יצא לי להסתכל בטלסקופ עד גיל 41 (!).
קיבלתי מאשתי טלסקופ 90AZ ליום הולדת בספטמבר השנה. ביומיים הראשונים לא היה לי מושג מה אני עושה. רק ביום השלישי השגתי פוקוס על צדק, ואח"כ שבתאי והירח. 
חייב להגיד שבאמת ובתמים החוויה הראשונית הזו הביאה אותי לכמעט דמעות.
כל כך התרגשתי שהוצאתי את בתי בת ה-5 מהמיטה והבאתי אותה להסתכל. אחרי כמה דקות שלימדתי אותה איך לעצום עין עם יד אחת ואיך להבין את המרחק מהעינית היא הצליחה לראות. המבט ההמום שהיה לה בעיניים שהיא ראתה את הטבעות של שבתאי (הכוכב האהוב עליה) היה שווה את השעה וחצי של להשכיב אותה חזרה לישון 😄

אז ספרו על החוויה הראשונה שלכם 🙂

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

גם אני צפיתי בטלסקופ בפעם הראשונה בגיל דומה. צפיתי בילדות בירח דרך משקפת אבל זה היה חפוז מדי ולא ממש הפנמתי את מה שראיתי.

הסקופ הראשון היה שובר אור 120ממ אכרומט של SkyWatcher. קניתי אותו בספטמבר כך שצדק, מאדים ושבתאי היו בשמיים.

לפי אפליקציה כיוונתי לכיוון שבתאי וראיתי כוכב קצת עגול. מייד קראתי לאשתי שהסתכלה ולא הבינה על מה המהומה. ניסיתי להסביר לה שאם מתרכזים, אפשר לראות את הטבעות.

התחלתי לחשוב שמשהו מקולקל מאוד ובתור התחלה, לא יודע למה, הורדתי את הגרסה החינמית של skysafari. מייד ראיתי שאני לא מכוון לשום שבתאי 🙂 .

אחרי שכיוונתי שוב והסתכלתי שוב דרך העינית הייתי בהלם מוחלט ושכחתי לנשום לכמה רגעים. זה אכן אירוע מכונן וגם אני משכתי את המשפחה החוצה שוב למרות המחאות שלהם. גם הם התלהבו ממה שראו. ראיתי את הטבעות ממש יפה - זה מראה קסום - וצדק הראה את חגורות העננים שלו ואת הירחים הגלליאניים.

המשכתי לצפות עד שכוכבי הלכת שקעו להם. הדבר הראשון שקלטתי זה שהכל עבר כל כך מהר וכבר רציתי שיגיע הערב ביום שלמחרת.

זו החוויה שלי שקרתה לפני קצת יותר משלוש שנים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הפעם הראשונה שצפיתי בטלסקופ בכלל הייתה ב-2016 בסיום הרצאה בנושא חלל בטכניון. המטרות היו הירח ואלביראו, ובגלל שהיה תור ארוך יצא לי רק לתת כמה הצצות חפוזות.

הפעם הראשונה שצפיתי בטלסקופ כמו שצריך כבר הייתה עם הטלסקופ שלי בתחילת אוקטובר 2020. צפיתי בצדק ובשבתאי והיה מדהים. למרות הגדלה לא מספקת ראיתי את הטבעות, את הירחים של צדק וחגורות עננים. הייתה לי רק חצובה משוונית לא ממונעת אז השתמשתי בציר DEC לכיוון האזימוט ובבורג הגבהה לגובה. עבד איכשהו 🤣

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

האמת לא זוכר את התצפית הראשונה אי פעם שעשיתי בטלסקופ אבל אם להתחשב בזה שבגיל שבע ההורים שלי החליטו שאני צריך טלסקופ משלי אז אני חושד שזה היה מוקדם יותר...

בטלסקופ שלי זוכר בבירור שהתצפית הראשונה ביום שהוא הגיע הביתה הייתה על ווגה ואח"כ אם אני זוכר נכון על הירח אבל לא בטוח.

תצפית ראשונה בשמיים חשוכים הייתה זמן קצר מאוחר יותר במצפה רמון.

נסענו המשפחה בלבד וחנינו מול הכניסה למצפה הכוכבים וויז. שם לראשונה ראיתי את שביל החלב וסרקתי את שלל הצבירים והערפיליות שבו (אזור קשת-עקרב) וזה משהו שכמובן לא אשכח.

בהמשך הערב התצפיתן שעבד שם (ג'ון דן אם אני זוכר נכון) הכניס אותנו למצפה ועשה לנו סיבוב. זה היה כאשר הטלסקופ הראשי היה בעבודה ולא "בתצוגה" וכל העסק כמובן היה מרשים ביותר עבורי (חשוך, הרבה אורות מהבהבים בקונסולת הפיקוד של הטלסקופ, צלילים מוזרים של המצלמה, הכיפה, הפילטרים וכיוב').

אגב (1): הטלסקופ הראשון שלי : 60 ממ של MEADE עדיין אצלי גם כיום (שלושים וחמש שנה אחרי בערך) אם כי אין לו חצובה.

אגב (2): לפני שבועות ספורים אופיר, הקטנצ'יק שלי, קיבל את הטלסקופ הראשון שלו ליום הולדתו השישי. כבר עשינו כמה תצפיות איתו על שבתאי, הירח וצדק ויש לו אפילו מחברת אסטרונומיה בה הוא מצייר וכותב מה הוא רואה בכל ערב (מה רואים, באיזו הגדלה, תאריך, כל מה שחשוב 😛 ). כמובן שאופיר צפה לפני כן בטלסקופים אחרים וגדולים יותר על שלל אובייקטים כיאה לבן של אסטרונום חובב 🙂

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

נובמבר שנה שעברה, קניתי Meade 80mm ליומולדת והלכתי להסתכל על שתי הנקודות שבהיתי בהן בכמיהה כל הקיץ...

היו מלא פספוסים באותה שנה - הטלסקופ הראשון שקניתי היה דובסוני 114ממ עם מגן שמש חצי שנה לפני כן, אבל הוא נתקע אצל אח שלי שכבר לא יכל להביא אותו בגלל הקורונה, אז גם את הליקוי חמה שהיה בקיץ פספסתי..

ההתרגשות מכוכבי הלכת והירח, והמראות שנגלו היו שווים הכל.

לפני שבוע קבלתי תמונה של אחיינית שלי מביטה בעינית של הטלסקופ שנתקע בארה"ב.. גם זה שימח אותי מאוד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

פורסם (נערך)

עבורי החוויה הראשונית שנצרבה בתודעה והדביקה אותי לתחום באה דווקא מצביר פתוח ו"פושטי".. m41. כשרכשתי את הניוטוני 8",בצפייה מהחצר בר"ג, שוטטתי ליד סיריוס ולפתע די במקרה ראיתי  מקבץ כוכבים בבדידות מזהרת... היופי הזה המיסתורי והאסתטיקה במראה של "חבילת כוכבים" הוציאה ממני קריאת התפעלות. כיום כל צופה חדש שבא לבקר אותי בתצפית בחורף, חייב לעבור את טבילת האש של m41... קודם בפיינדרסקופ ואז בטלסקופ. כך מבינים שהצביר הוא לא סתם עוד כוכבים אלא מבנה קסום ומסודר( לכאורה.. )ד"א במספר פורומים שאני משתתף אימצתי את הכינוי "messier 41" . זוכר לו חסד נעורים.. 

נערך היום על-ידי Tamiro
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

פורסם (נערך)

התצפית הראשונה שלי הייתה לפני למעלה מ-25, בנוער שוחר מדע באוניברסיטת תל אביב בקורס "אסטרונומיה וחקר החלל" עם תומס גודמן. לא זוכר את המכשור, ואפילו לא זוכר אילו אובייקטים ראינו; אבל זוכר גם זוכר את תחושת הפלא של להסתכל דרך עינית ולגלות את היש במקום שבו רואים אין.

אחר כך קיבלתי טלסקופ לבר מצווה (Meade SCT 4" קטן וחמוד), שאיתו צפיתי בלילות מגג הבית שלנו על הירח, וראיתי איתו גם ליקוי ירח מלא במלוא הדרו. 

הקטנטן הזה שירת אותי נאמנה עד לפברואר 2021, שאז קניתי לעצמי מתנת יום הולדת - Celestron SCT 9.25. הוא עדיין יושב בבית של ההורים שלי וזמין לתצפית מהירה.

נערך היום על-ידי jonzm
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

פעם ראשונה דרך טלסקופ בטח היתה בסביבות גיל 12 במצפה הכוכבים בגבעתיים. אני זוכר שכבר בגיל 13-14 תפעלתי את ה6'' קודה במצפה. ואת הטלסקופ הראשון שלי (ETX125) קיבלתי בגיל 14. הוא עדיין אצלי! (אבל זקוק נואשות לניקוי והחלפת חצובה).
אבל אני זוכר את הספר שהכניס אותי לזה, בערך בגיל 5 (לא ידעתי לקרוא, רק הסתכלתי על התמונות!) - היקום מאת רוי גלנט.
הייתי מאד פעיל בפורום נענע (תחת ניהולו של אסף "קונצרטינה" @AssafB), הייתי מגיע (גורר את אבא שלי לנהוג) למכתש רמון, ומאז עדיין פעיל.
כרגע גר בניו יורק אז סובל ממזג אוויר צפון-מזרחי - עננות כבדה בקיץ וקור אימים בחורף, אז קשה קצת לתצפת, אבל מוצאים זמן.

אגב אסף - מעניין לשמוע שכשהיית צעיר עשו לך סיור במצפה, כי כשאני הייתי צעיר, אתה עשית לי סיור במצפה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 1 שעה Raz אמר:

אגב אסף - מעניין לשמוע שכשהיית צעיר עשו לך סיור במצפה, כי כשאני הייתי צעיר, אתה עשית לי סיור במצפה

זה לא גרם לי להרגיש זקן 😂

 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • צור חדש...

Important Information