עבור לתוכן
  • צור חשבון

מחפש מחשב לשליטה במצפה מרחוק

תגובות מומלצות

עכשיו שהעבודה על המצפה מתקדמת יפה, הגיע הזמן שלי להתחיל לדאוג לציוד הפנימי.

אחד הדברים החשובים שאני צריך הוא מחשב שישב בפנים וישלוט ברוב הפרמטרים.

מה הדרישות?

- יכולת הרחבה לכונן SSD (לצילום פלנטרי אני רוצה קצב כתיבה גבוה)

- חיבורי USB, לפחות חמישה כולל שניים של USB3.1/2

- 4-8GB RAM

- משקל לא גבוה מדי - עד קילו וחצי.

- חיבור רשת קווי

מצד אחד, אפשר לרכוש NUC עם המפרט הזה אבל עדיין יהיה חסר לו ניהול של מתחים לטובת חימום נגד לחות.

כרגע ASIAIR לא בתוכניות - ממה שאני מבין, קצב כתיבת הנתונים שלו לא מתאים לצילום פלנטרי

אפשרות נוספת אך יקרה יותר הוא ללכת על מחשב ייעודי לאסטרו: https://eu.primalucelab.com/eagle/eagle4-s-advanced-control-unit-for-telescopes-and-astrophotography.html

הייתרונות - מספיק יציאות USB, מספר יציאות מתח למחממי לחות, קופסה מאלומיניום עם הברגות לחיבור על הטלסקופ, חיבור רשת, Windows 10 שעליו ניתן להתקין כל תוכנת אסטרו שרוצים, יציאת Thunderbolt 3 port לחיבור SSD חיצוני, GPS.

כל הטוב הזה מגיע עם תג מחיר לא קטן של 1307 יורו.

מחשב מיני PC יכול לעלות 1500-2000 שקלים, לזה צריך להוסיף קופסה שמנהלת את המתח כמו פגסוס שעולה עוד 200-300 יורו וביחד הם יגיעו לאותו המחיר כמו ה Eagle אבל עם שתי קופסאות ויותר בלגאן בכבלים.

מצד שני, ראש החצובה שאני מתכנן לרכוש מגיע עם ניהול כבלים ומכיל גם יציאות מתח למחממי לחות

אשמח לשמוע רעיונות

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 1 שעה Ilan Shapira אמר:

- משקל לא גבוה מדי - עד קילו וחצי

מאיפה הדרישה הזו? אתה רוצה לשים מחשב על חצובה? למה לא להעביר כבלים ממחשב נייח?

יישומון AstroHopper ניווט אוטומטי בלי לשבור ראש

הטלסקופים שלי: Celestron AstroMaster 102AZ, SVBony sv501p 60mm

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1. מה שהכי מרתיע בזה שהמחשב שם זה העונה החמה, לא הקרה. מחשב עם מארז נורמאלי עם 2-4 מאווררים נראה לי חובה.

2. לדעתי 8 גיגה ראם זה עדיין טיפה נמוך. במיוחד אם תרצה לבצע כבר את הסטאקינג על המכונה כשהכונן M2 שם ולהעביר רק את התוצר הסופי אלייך בסוף ואת החומר לעיבוד לשמור בכונן זול יותר או למחוק.

3. יש לי חיבה למודולאריות וליכולת לשדרג מחשבים נייחים, אז אני נגד NUC וחבריו מראש 🙂

4. למה המחשב צריך להיות עד קילו וחצי? אין אפשרות לדחוף לאיזה מדף/פינה ושיעבוד משם?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 6 שעות Artyom אמר:

מאיפה הדרישה הזו? אתה רוצה לשים מחשב על חצובה? למה לא להעביר כבלים ממחשב נייח?

הדרישה היא דרישה סטנדרטית לחלוטין בתחום בדיוק על מנת לצמצם את כמות הכבלים.

כשחושבים אפילו על טלסקופ אחד זה כולל שני כבלים למצלמה ראשית, כבל לפוקוסר, כבל למצלמת גיידינג כבל מהמחשב לפורט גיידינג וכבלים לחימום נגד לחות.

SmartSelect_20211219-181423_Chrome.jpg.c052ab721b84dc01272907e42fc17929.jpg

המטרה היא שבסופו של דבר מהמחשב יצא כבל אחד, כבל רשת ואולי בכלל wifi ואז אין שום בעיה של הסתבכות הכבלים.

בשביל זה אני מחפש מיני מחשב ולא מחשב בגודל מלא שרוב כמעט מורכב מאוויר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 6 שעות Joe אמר:

1. מה שהכי מרתיע בזה שהמחשב שם זה העונה החמה, לא הקרה. מחשב עם מארז נורמאלי עם 2-4 מאווררים נראה לי חובה.

2. לדעתי 8 גיגה ראם זה עדיין טיפה נמוך. במיוחד אם תרצה לבצע כבר את הסטאקינג על המכונה כשהכונן M2 שם ולהעביר רק את התוצר הסופי אלייך בסוף ואת החומר לעיבוד לשמור בכונן זול יותר או למחוק.

3. יש לי חיבה למודולאריות וליכולת לשדרג מחשבים נייחים, אז אני נגד NUC וחבריו מראש 🙂

4. למה המחשב צריך להיות עד קילו וחצי? אין אפשרות לדחוף לאיזה מדף/פינה ושיעבוד משם?

מחשב על מדף זה אומר מספר לא קטן של כבלים שמחוברים לטלסקופ ולחצובה שזזים כל הזמן. הסיכוי למתיחת וקריעה של כבל תוך נזק למה שמסביב זה בדיוק מה שאני מנסה למנוע.

לגבי החום, יש מצב לא רע שבסוף במצפה יהיה מזגן נייד והבעיה הזו תיפתר. בלי קשר, הוא בנוי מקירות מבודדים ותהיה זרימת אוויר קבועה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם אתה מפריד בין מחשב השליטה וה-capture למחשב העריכה - אפשר לחשוב מחוץ לקופסה וללכת על מק מיני עם המעבד החדש M1. הוא קל יחסית (1.2 ק״ג), חזק מאוד, מגיע עם עד 16GB RAM, ו-2TB אחסון SSD. הבעיה היא שיש לו רק ארבעה פורטי USB, וכמובן - הוא מריץ Mac OS X, כך שחלק מהתוכנות לא עובדות עליו (ספציפית SharpCap או NINA). 

יכול להיות שהנקודה האחרונה היא Deal Breaker מבחינתך, אבל אם לא - זו אפשרות מעניינת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 23 דקות jonzm אמר:

אם אתה מפריד בין מחשב השליטה וה-capture למחשב העריכה - אפשר לחשוב מחוץ לקופסה וללכת על מק מיני עם המעבד החדש M1. הוא קל יחסית (1.2 ק״ג), חזק מאוד, מגיע עם עד 16GB RAM, ו-2TB אחסון SSD. הבעיה היא שיש לו רק ארבעה פורטי USB, וכמובן - הוא מריץ Mac OS X, כך שחלק מהתוכנות לא עובדות עליו (ספציפית SharpCap או NINA). 

יכול להיות שהנקודה האחרונה היא Deal Breaker מבחינתך, אבל אם לא - זו אפשרות מעניינת.

אכן אופציה מעניינת. אני כנראה אצטרך את שתי התוכנות האלה. ארבע פורטים בסופו של דבר זה לא רע כי אפשר (לא תמיד רצוי) להשתמש ב USB HUB, מה שאני עושה כרגע. אני מניח שהמחיר של מאק יהיה מחיר של מאק אבל זו אפשרות שכדאי לשקול.

תודה!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם אתה הולך על מיני, אז יש ל־Asus ונראה לי שיחס עלות/תועלת מול mac טובה יותר והם קלים גם כן:

(שים לב לפעמים מחיר ללא דיסק/זכרון)

https://ksp.co.il/web/item/146702

חוץ מזה הייתי מארגן את כל הכבלים לצמה/שרוול אחד כדי שלא יסתבכו. צד אחד לנייח וצד שני מגיע לנקודה מסויימת ומתפצל לשם.

אבל זו כבר בחירה אישית

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 11 שעות Artyom אמר:

אם אתה הולך על מיני, אז יש ל־Asus ונראה לי שיחס עלות/תועלת מול mac טובה יותר והם קלים גם כן:

(שים לב לפעמים מחיר ללא דיסק/זכרון)

https://ksp.co.il/web/item/146702

חוץ מזה הייתי מארגן את כל הכבלים לצמה/שרוול אחד כדי שלא יסתבכו. צד אחד לנייח וצד שני מגיע לנקודה מסויימת ומתפצל לשם.

אבל זו כבר בחירה אישית

מסתבר שהדגם שכולל זיכרון ודיסק יכול להגיע ל 3000 שקלים. ננצל את מזג האוויר לבחון את כל החלופות

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 2 דקות Ilan Shapira אמר:

מסתבר שהדגם שכולל זיכרון ודיסק יכול להגיע ל 3000 שקלים. ננצל את מזג האוויר לבחון את כל החלופות

כל הרעיון שאני תוכל להתאים לצרכים שלך. מישהו צריך המון זכרון מישהו המון דיסק. זה מתחיל מכ־1600₪

https://www.ivory.co.il/catalog.php?id=41241

הכל מקרה, כל פתרון מיני יהיה יותר יקר מפתרון נייח.

אגב אם ההספק בא מ־USB לכל הרכיבים כדאי לוודא כי יש גם מספיק הספק לספק עצמו - אני לא יודע באיזה הספקים מודבר אבל כיוון שמחשבי מיני בד"כ מוזנים מספקים "רזים" כדאי לוודא שזה אכן יענה על דרישות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני כעת Artyom אמר:

כל הרעיון שאני תוכל להתאים לצרכים שלך. מישהו צריך המון זכרון מישהו המון דיסק. זה מתחיל מכ־1600₪

https://www.ivory.co.il/catalog.php?id=41241

הכל מקרה, כל פתרון מיני יהיה יותר יקר מפתרון נייח.

אגב אם ההספק בא מ־USB לכל הרכיבים כדאי לוודא כי יש גם מספיק הספק לספק עצמו - אני לא יודע באיזה הספקים מודבר אבל כיוון שמחשבי מיני בד"כ מוזנים מספקים "רזים" כדאי לוודא שזה אכן יענה על דרישות.

הסיבה שהזכרתי את ה Eagle מלחתחילה היא כי חלק מהרכיבים דורשים 12V ולא 5V כמו שמסופק דרך USB. מה שאומר שאם אני הולך על כיוון של מיני PC "רגיל" זה לא פותר לי את עניין אספקת המתחים - מה שה Eagle כן נותן.

בכל מקרה מכיוון שהחצובה שאני מתכנן לרכוש כבר מכילה אספקת מתח אולי ניתן יהיה לחסוך ולהשתמש במחשב סטנדרטי.

אלה היציאות שאני אמור לקבל עם החצובה. את הרוב זה יכסה אבל אם אני ארצה (ואני ארצה) להרכיב שם שלושה טלסקופים זה לא יספיק.

2xDC12V (1A), DC5V(1A), 2xDC (5A), ST4, 6P6C, 4xUSB2.0, USB3.0 (powered),

אין ספק שמיני יעלה יותר. מצד שני הנזק שיגרום מחשב שיושב בצד יכול להיות רב יותר. זה לא רק החוטים, צריך לזכור שהחצובה מסתובבת ועל כן צמה של כבלים לא בהכרח תעזור.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 26 דקות Ilan Shapira אמר:

הסיבה שהזכרתי את ה Eagle מלחתחילה היא כי חלק מהרכיבים דורשים 12V ולא 5V כמו שמסופק דרך USB. מה שאומר שאם אני הולך על כיוון של מיני PC "רגיל" זה לא פותר לי את עניין אספקת המתחים - מה שה Eagle כן נותן.

בכל מקרה מכיוון שהחצובה שאני מתכנן לרכוש כבר מכילה אספקת מתח אולי ניתן יהיה לחסוך ולהשתמש במחשב סטנדרטי.

אלה היציאות שאני אמור לקבל עם החצובה. את הרוב זה יכסה אבל אם אני ארצה (ואני ארצה) להרכיב שם שלושה טלסקופים זה לא יספיק.

2xDC12V (1A), DC5V(1A), 2xDC (5A), ST4, 6P6C, 4xUSB2.0, USB3.0 (powered),

אין ספק שמיני יעלה יותר. מצד שני הנזק שיגרום מחשב שיושב בצד יכול להיות רב יותר. זה לא רק החוטים, צריך לזכור שהחצובה מסתובבת ועל כן צמה של כבלים לא בהכרח תעזור.

אילו רכיבים ידרשו 12V שהם לא החצובה עצמה? היציאות שיש לחצובה הן לזרם נמוך (אמפר אחד בלבד; אלא אם גם היציאות של ה-5A הן ל-12V, לא כתוב במה שציינת), כך שלא ברור לי שתוכל להפעיל הרבה דברים דרכה.

המחיר של מק מיני עם 16 ג'יגה זכרון מתחיל באזור ה-3,500 ש"ח בארץ (באילת 3,000), ולזה תצטרך להוסיף SSD חיצוני (אם לוקחים SSD פנימי של טרה המחיר מתחיל לעלות ולא ברור שזה עדיף של כונן חיצוני ייעודי).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

נכון מבחינת הסיבוב עם מיני על חצובה תצטרך רק מתח ורשת (אלא אם תלך על wifi) אבל עדיין תהיה מוגבל בתנועה רמה מסוימת.

אני חושב גם של Mini עם Ryzen 5 נראים יותר חזקים מבחינת כוח החישוב וכרטיס גרפי (אם זה רלוונטי לתכנות אסטרונומיות)

אגב אם אתה מחליט ללכת על Mac M1 וודא כי התוכנה שלך תקומפל ל־Mac וגם ל־ARM.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 16 דקות jonzm אמר:

אילו רכיבים ידרשו 12V שהם לא החצובה עצמה? היציאות שיש לחצובה הן לזרם נמוך (אמפר אחד בלבד; אלא אם גם היציאות של ה-5A הן ל-12V, לא כתוב במה שציינת), כך שלא ברור לי שתוכל להפעיל הרבה דברים דרכה.

המחיר של מק מיני עם 16 ג'יגה זכרון מתחיל באזור ה-3,500 ש"ח בארץ (באילת 3,000), ולזה תצטרך להוסיף SSD חיצוני (אם לוקחים SSD פנימי של טרה המחיר מתחיל לעלות ולא ברור שזה עדיף של כונן חיצוני ייעודי).

מחממים דורשים עד 12V - מתח משתנה מצלמה מקוררת ומנוע לפוקוסר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 8 דקות Ilan Shapira אמר:

מחממים דורשים עד 12V - מתח משתנה מצלמה מקוררת ומנוע לפוקוסר.

נראה לי שלמחממים דווקא ה-12V 1A כן יכול לספק, לא?

ואז יש לך לא מעט חיבורי USB, כך שאולי זה מספק לך. 

נראה לי שהשאלה העיקרית שלך היא האם את צריך NINA ו-Sharpcap. אם כן, אז לך על מחשב מיני אחר.

אני מקווה ש-NINA כן תעבור בהמשך port גם ללינוקס ולמק, אבל זה נראה רחוק כי היא כתובה עם Frameworks שזמינות רק לווינדוס כיום.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 20 דקות jonzm אמר:

נראה לי שלמחממים דווקא ה-12V 1A כן יכול לספק, לא?

ואז יש לך לא מעט חיבורי USB, כך שאולי זה מספק לך. 

נראה לי שהשאלה העיקרית שלך היא האם את צריך NINA ו-Sharpcap. אם כן, אז לך על מחשב מיני אחר.

אני מקווה ש-NINA כן תעבור בהמשך port גם ללינוקס ולמק, אבל זה נראה רחוק כי היא כתובה עם Frameworks שזמינות רק לווינדוס כיום.

כן, אני צריך ש NINA ו Sharpcap ירוצו שם. כנראה ש windows זו הבחירה 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 55 דקות Ilan Shapira אמר:

כן, אני צריך ש NINA ו Sharpcap ירוצו שם. כנראה ש windows זו הבחירה 

אגב (עוד אופציה שלא תומכת ב-NINA ו-Sharpcap) - חשבת על StellarMate? או על מחשב לינוקס אחר קטן שעובד עם Ekos?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 2 דקות jonzm אמר:

אגב (עוד אופציה שלא תומכת ב-NINA ו-Sharpcap) - חשבת על StellarMate? או על מחשב לינוקס אחר קטן שעובד עם Ekos?

וכמובן, אם אתה חושב על Eagle, אז אפשר גם לחשוב על The Sky Fusion - שאמור להיות מדהים וסוג של Gold Standard (למרות שגם הוא לא יתמוך לך בשתי התוכנות האלה, כי הוא מבוסס לינוקס).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

סתם זורק רעיון באוויר. אני בא מתחום האולפנים, ואצלינו שרוצים להעביר כבלים במינימום נזק לציוד, משתמשים בPatchBay. טכנאי רשתות בטוח מכירים את זה. אז מה שעושים זה שמים לוח חיבורים ליד המחשב ואחד נוסף על הרצפה או במקום קרוב לחצובה ואתה פשוט משרשר מה שאתה רוצה לאן שאתה רוצה. אני יכול לכוון אותך לכמה מעבדות שיכינו לך בדיוק לפי מה שתגדיר להם.

סתם דוגמא לאחד כזה לחיבור 8 כניסות ויציאות מיקרופון. אבל זה יכול להיות גם כוח, יו אס בי (עם או בלי בוסטרים) וכו',
8 Mic PatchBay

אני רואה בזה שלוש יתרונות. אחד, כבר אין חשיבות למשקל המחשב, הוא כבר לא פקטור.
שתיים, אתה מצמצם משמעותית את הסיכון לציוד עם כבלים ארוכים. אם אתה רוצה ללכת ממש לקצה, אתה יכול לעשות גלגלות אוטומטיות לכבלים.
שלוש, אתה יכול לשים נקודה נוספת בתוך הבית לימים הקרים באמת 🙂

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• פעילות אחרונה

1. 1

טלסקופ - רכישה

2. 1

טלסקופ - רכישה

3. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

4. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

• נושאים

• צור חדש...

Important Information