עבור לתוכן
  • צור חשבון

עברנו שלב "מתחילים". מה הלאה?

תגובות מומלצות

שלום לכולם,

אחרי תצפית אחת בדרום עם האגודה והטלסקופים 18" שלהם, הבנתי שהגיע הזמן להתקדם מדובסוני 6 אינץ' שלי, למשהו יותר רציני.

אז להתקדם למה?

מחשבה ראשונה אומרת להתקדם לדובסוני 10" או 12" שהכי ניתן לראות איתם מהבית. מחשבה שניה אומרת להתקדם ישר לטלסקופ שיתאים גם לצילום (תחום שקורץ).

לסקאיוואצ'ר יש שילוב שיכול להתאים גם וגם: ניוטוני 8" 200pds עם חצובה heq5 (שלא מציע מפתח גדול בהרבה מה 6" שלי) או ניוטוני 10" 250pds עם חצובה neq6 (שיותר קשה לניוד בגלל המשקל)... כלומר וויתור על גודל קוטר לטובת יכולות צילום.

פלנטות כבר ראיתי, אז המטרות הן החלל העמוק.

זאת ההתלבטות ואשמח לשמוע דעתכם.

נ.ב.: תמיד ממליצים לאנשים להצטרף לתצפית לפני שמוציאים כסף וקונים טלסקופ. אני מהצפון, ואשמח להצטרף לתצפית ברמת הגולן. 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ההתלבטות בין צפייה לצילום תמיד מקשה והפתרון לא קל.

דבר אחד לגבי DPS, כטלסקופ הוא נהדר אבל עם חצובה משוונית לצפייה זה שילוב גרוע מאוד

אם אתה רוצה לראות חלל עמוק אתה צריך מפתח וכאן נכנסים הדובסוניים. אמרת בעצמך שלטובת צילום אתה מוותר על מפתח.

כדאי לחשוב מה התחום שמעניין אותך יותר ולפי זה תחליט

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ברוך הבא לפורום. כמה דברים בנוסף למה שכתב לך אילן:

• איזה 6 אינץ' יש לך כרגע? דגם מדוייק
  • מאיפה אתה בארץ? יש לך מרפסת טובה / גינה בבית?
  • מה התקציב מקסימום שאתה מוכן להקצות לעניין? קח בחשבון שצריך טלסקופ, חצובה, מצלמה, וכתלות בסוג הצילום עוד כמה דברים.
  • לפי התשובות שלך נוכל לתת המלצה קצת יותר ממוקדת ומושכלת.
  • לגבי ה- PDS, מדובר באחלה טלסקופים. לי יש את ה 130pds

* * *

בלי קשר, בצילום צריך לעשות הפרדה בין שני דברים:

• צילום קלאסי שהמטרה היא תמונות אסתטיות וזה דורש המון השקעה, שעות של צילום ולא פחות שעות של עיבוד ועבודה עם פוטושופ. מדובר בענף תובעני עם גרף לימוד תלול שגם דורש ציוד יקר וחצובות מסיביות. לפני שאתה משדך טלסקופ לחצובה, תבדוק בפרטים כמה הטלסקופ שוקל וכמה כושר נשיאה יש לחצובה (כושר הנשיאה המומלץ לצילום הוא בערך 3/4 מהכושר המוצהר של היצרן). זה אומר שהשידוכים שציינת למעלה לא ממש יעבדו לסוג כזה של צילום. 
  • EAA, שם אתה משתמש במצלמה כדי לשדר "שידור חי" של מה שרואים בה ישירות למסך המחשב. זה לא דורש יותר מדי השקעה, והתוצאות הן אחלה להתחלה, אך לא ברמה של צילום קלאסי שכן לא עושים כמעט עיבוד לתמונות. בשביל סוג כזה של צילום, השידוכים שהזכרת כן יעבדו, שכן המשקל הופך לפחות קריטי 
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 6 שעות Guydive אמר:

ברוך הבא לפורום. כמה דברים בנוסף למה שכתב לך אילן:

• איזה 6 אינץ' יש לך כרגע? דגם מדוייק
  • מאיפה אתה בארץ? יש לך מרפסת טובה / גינה בבית?
  • מה התקציב מקסימום שאתה מוכן להקצות לעניין? 

* * *

בלי קשר, בצילום צריך לעשות הפרדה בין שני דברים:

• צילום קלאסי שהמטרה היא תמונות אסתטיות וזה דורש המון השקעה...
  • EAA, שם אתה משתמש במצלמה כדי לשדר "שידור חי" של מה שרואים בה ישירות למסך המחשב...
  • יש לי כרגע Skywatcher 150P Heritage שעם מצלמה ASI120MC הפשוטה הצלחתי לצלם איתו את שבתאי וצדק. 
  • (הטלסקופ עם f/5. האם יש מצב לחבר אותו לחצובה? לא מצאתי תשובה חד משמעית.)
  • אני מנוף הגליל, פאתי העיר, ויש לי מרפסת לכיוון דרום.
  • תקציב ~ 10 אלף ש"ח.

לגבי צילום קלאסי / EAA - כמו שאמרתי, חסרה לי תצפית שטח עם אסטרוגראפרים שאוכל לחוש את הדברים.

נערך היום על-ידי samer salman
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 3 שעות samer salman אמר:

למה? האם בגלל המשקל של הטיובוס?    זה המוצר עם השילוב 

לא, בגלל המיקום של הפוקוסר בטלסקופים ניוטוניים, כאשר משדכים אותם לחצובה משוונית הפוקוסר חצי מהזמן נמצא במקום לא נגיש לצופה וזה דורש לסובב את כל הטלסקופ בטבעות. לא משהו שאתה רוצה לעשות בלילה וזה גם יכול להרוס לך את האיפוס אם לא נעשה בזהירות מירבית. לצילום זה פחות מפריע.

לגבי מה שגיא כתב, צריך לשים לב טוב טוב למשקלים ולאורך הטלסקופ כאשר משדכים אותו לחצובה. ה EQ5 מסוגלת לסחוב 15 קילו לפי הספר אבל ציוד לצילום מוסיף לא מעט משקל בנוסף לטלסקופ ועל כן צריך למצוא איזון נכון. לי יש את ה AZEQ5 ועם טלסקופ של 9 קילו לפני ציוד היא מתחילה להתקשות.

לגבי תצפית שטח, אנחנו עושים מדי פעם תצפית EAA באזור הרי השפלה - קרוב יותר לנצרת עילית (סליחה, נולדתי שם ולא מקבל את השם החדש 🙂 ) ואתה מוזמן להצטרף. זה אמנם לא נסיעה קצרה אבל אין כמו נסיון ישיר.

להתחיל בצילום דרך אגב, הייתי ממליץ על שובר אור קטן להתחלה מאשר ניוטוני בגדלים האלה. טלסקופ של 70-80ממ יקל עליך את הכניסה לתחום הצילום - שדה רחב, עקיבה נוחה יותר ומשקל קטן שיאפשר לך להשאר בתחום סביר של חצובות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 5 שעות samer salman אמר:
  • יש לי כרגע Skywatcher 150P Heritage שעם מצלמה ASI120MC הפשוטה הצלחתי לצלם איתו את שבתאי וצדק. 
  • (הטלסקופ עם f/5. האם יש מצב לחבר אותו לחצובה? לא מצאתי תשובה חד משמעית.)
  • אני מנוף הגליל, פאתי העיר, ויש לי מרפסת לכיוון דרום.
  • תקציב ~ 10 אלף ש"ח.

לגבי צילום קלאסי / EAA - כמו שאמרתי, חסרה לי תצפית שטח עם אסטרוגראפרים שאוכל לחוש את הדברים.

אוקי. נשמע שיש לך תקציב מכובד. הדבר הכי גרוע שאתה יכול לעשות עכשיו זה להתפרע איתו 😀 ממליץ להתחיל לאט לאט. 

אתה חושב שתצפה הרבה מהבית? אתה רוצה לנסוע לאתרים חשוכים כמו בגולן ולתצפת או שאתה חושב לעבור לצילום? גם וגם?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 10 שעות Ilan Shapira אמר:

לא, בגלל המיקום של הפוקוסר בטלסקופים ניוטוניים, כאשר משדכים אותם לחצובה משוונית הפוקוסר חצי מהזמן נמצא במקום לא נגיש לצופה וזה דורש לסובב את כל הטלסקופ בטבעות. לא משהו שאתה רוצה לעשות בלילה וזה גם יכול להרוס לך את האיפוס אם לא נעשה בזהירות מירבית. לצילום זה פחות מפריע.

לגבי מה שגיא כתב, צריך לשים לב טוב טוב למשקלים ולאורך הטלסקופ כאשר משדכים אותו לחצובה. ה EQ5 מסוגלת לסחוב 15 קילו לפי הספר אבל ציוד לצילום מוסיף לא מעט משקל בנוסף לטלסקופ ועל כן צריך למצוא איזון נכון. לי יש את ה AZEQ5 ועם טלסקופ של 9 קילו לפני ציוד היא מתחילה להתקשות.

לגבי תצפית שטח, אנחנו עושים מדי פעם תצפית EAA באזור הרי השפלה - קרוב יותר לנצרת עילית (סליחה, נולדתי שם ולא מקבל את השם החדש 🙂 ) ואתה מוזמן להצטרף. זה אמנם לא נסיעה קצרה אבל אין כמו נסיון ישיר.

להתחיל בצילום דרך אגב, הייתי ממליץ על שובר אור קטן להתחלה מאשר ניוטוני בגדלים האלה. טלסקופ של 70-80ממ יקל עליך את הכניסה לתחום הצילום - שדה רחב, עקיבה נוחה יותר ומשקל קטן שיאפשר לך להשאר בתחום סביר של חצובות.

לפני 7 שעות Guydive אמר:

אוקי. נשמע שיש לך תקציב מכובד. הדבר הכי גרוע שאתה יכול לעשות עכשיו זה להתפרע איתו 😀 ממליץ להתחיל לאט לאט. 

אתה חושב שתצפה הרבה מהבית? אתה רוצה לנסוע לאתרים חשוכים כמו בגולן ולתצפת או שאתה חושב לעבור לצילום? גם וגם?

תודה חברים, הדברים שלכם עוזרים לי להירגע 🙂
כלומר לא למהר לשפוך כסף על ציוד שלכאורה מסוגל לספק הנאה גם מצפיה וגם מצילום, כי  כנראה זה לא ריאלי.
אז אולי אתחיל לשקול דובסוני גדול לצפיה לחוד, ושובר אור עם חצובה לצילום לחוד... אולי אמצא משהו בגבולות התקציב, גם אם זה יד2...ואם לא, אז לאט לאט.

*נ.ב: חבר שלי גם חובב אסטרונומיה מנצרת עילית, יש לו דובסוני 8" ו- CANON R6 עם חצובה. גם הוא ישמח להצטרף לתצפית (אם תזמינו כמובן 😉)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 7 שעות samer salman אמר:

כלומר לא למהר לשפוך כסף על ציוד שלכאורה מסוגל לספק הנאה גם מצפיה וגם מצילום, כי  כנראה זה לא ריאלי.
אז אולי אתחיל לשקול דובסוני גדול לצפיה לחוד, ושובר אור עם חצובה לצילום לחוד... אולי אמצא משהו בגבולות התקציב, גם אם זה יד2...ואם לא, אז לאט לאט.

*נ.ב: חבר שלי גם חובב אסטרונומיה מנצרת עילית, יש לו דובסוני 8" ו- CANON R6 עם חצובה. גם הוא ישמח להצטרף לתצפית (אם תזמינו כמובן 😉)

זו הדרך. אם יהיו עוד שאלות והתלבטויות אתה תמיד מוזמן לשאול

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 11 שעות samer salman אמר:

גם אני עם טלסקופ 6" וניסיתי למצות ממנו כל מה שאפשר בשנה האחרונה. אפשר להתרשם קצת כאן:

https://forum.astro-group.net/articles.html/סקירות-מוצרים/סקירה-טלסקופ-מקסוטוב sky-watcher-skymax-150-r43/

עדיין לא סיימתי למצות הכל אבל גם לי כבר יש מחשבות לעתיד ואולי משהו מזה יעזור לך. הכיוונים שמעניינים אותי: EAA בשדה רחב יותר, שמש ב-Ha ודובסוני גדול לתצפיות ויזואליות ממקומות חשוכים. למזלי צילום של DSO הוא לא כיוון שאני חושב עליו 😉

כנראה שאתחיל עם פתרון של שובר אור קטן שיתן מענה גם ל-EAA וגם לשמש: WO GT71+Reducer+Quark. עם החצובה הנכונה ועקיבה המערכת הזו יכולה לשמש גם לצילום. על המערכת הזו כבר החלטתי אבל אני מחכה קצת עם הקנייה.

לגבי דובסוני, SW 10 קלאסי אמור לעלות עד 4000 ש"ח כולל הכל. כיוון מעניין אחר אבל יקר יותר הוא VX12 (לא L שכבר ארוך מידי כדי להיכנס לרכב). זה כבר מבחינתי לעתיד היותר רחוק. לא עולה כסף לעשות סקר שוק 😀

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מצטרף להמלצות של יוסי - לי יש SCT 9.25 של סלסטרון, שמשמש אותי גם לתצפיות ויזואליות (מהבית ומהמדבר - בדיוק הרף העליון של משקל שאני יכול לשאת בקלות יחסית) וגם לצילום EAA (גם אני כרגע לא נמשך במיוחד לצילום קלאסי וארוך). הזמנתי לי שובר אור בינוני (102 מ"מ) שלאט לאט יהפוך גם לערכת צילום שמש עם Quark. 

נראה לי שאתה יכול גם להתחיל לשחק ב-EAA עם הדובסוני הנוכחי שלך, בתנאי שאתה מצליח להביא מצלמה לפיקוס עליו. אם יש לך DSLR שיכולה להשלים את ה-ASI120 ולצלם שדה רחב יותר - זו התחלה טובה; אם לא, אפשר לחשוב על לקנות מצלמת DSO, אבל אז עלות הציוד מתחילה להאמיר.

בכל מקרה - מציע שלפני שאתה קונה, תבוא להתרשם ולהתנסות מהכלים שיש לאחרים. זה יכול לחסוך לך הרבה זמן וכסף.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה חברים... אתם עוזרים לי להתמקד.

בהינתן ההזדמנויות המעטות שכנראה ייצא לי להשקיע שעות ארוכות לצילום DSO, אז עדיף לי להנמיך ציפיות, ואתמקד ב EAA.

לכן מתגבש אצלי הרעיון להתחיל עם קניית חצובה eq5 skywatcher שכושר הנשיאה שלה עד 10 ק"ג. ללא goto, בהתחלה לפחות.

עליה אנסה להעמיס את ה 150p heritage שלי (4 ק"ג), ולראות מה יוצא ממנו. החצובה תתאים לשובר אור 102mm. 

לגבי דובסוני 10" או 12" בנוסף, יהיה יותר פשוט לבחור.

מקווה שזו הדרך הנכונה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 1 שעה samer salman אמר:

לכן מתגבש אצלי הרעיון להתחיל עם קניית חצובה eq5 skywatcher שכושר הנשיאה שלה עד 10 ק"ג. ללא goto, בהתחלה לפחות.

עליה אנסה להעמיס את ה 150p heritage שלי (4 ק"ג), ולראות מה יוצא ממנו. החצובה תתאים לשובר אור 102mm. 

הריטג׳ + חצובה משוונית לא ממונעת זה לא שידוך טוב. 

קודם כל ההריטג׳ מגיע עם דאבטייל מותקן, ללא טבעות שבתוכן ניתן לסובב את הטלסקופ. זה אומר שעל חצובה משוונית, בזוויות מסוימות העינית תפנה לקרקע, בלי אפשרות לסובב לזווית נורמלית, ככה שלתצפית זה לא יעבוד. תסתכל על הוידאו של אילן במאמר הזה שכתבתי, ואולי כדאי בכלל שתקרא את כולו  יעשה לך סדר. 

מעבר לזה אי אפשר להשתמש בחצובה לא ממונעת ל EAA או צילום. עקיבה זה חובה. 

יש לי בשבילך 2 המלצות:

• הזולה - היא ללכת על חצובת SkyWatcher AZ -GTI. קטנה, זולה ואיכותית. תוכל לתצפת ולצלם איתה עם כל טלסקופ עד 4-5 קילו. 
  • היקרה - חצובת Skywatcher Az-EQ5. אותו סעיף כמו למעלה רק סוחב הרבה יותר משקל ואפשר לשים לה טלסקופים משני הצדדים. אילן עשה לה סקירה יפה פה
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה גיא!

יש פה בפורום חומר לימוד ממש מצוין, כמו הנ"ל שרשמת. אמשיך לדפדף.

כמו שאמרתי, בינתיים אני לומד רק מקריאה ויוטיוב, ולכן קשה לי להחליט נכון... עדיין חסר לי להרגיש מקרוב טלסקופים (הכי טוב זה להצטרף לתצפית).

אז לאסטרונומיה תצפיתית אצטייד בדובסוני 10" (או 12"). הכי תמורה לכסף.

לצילום EAA אצטייד בחצובה עוקבת, באחד משני הדגמים שהמלצת עליהם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 49 דקות samer salman אמר:

תודה גיא!

יש פה בפורום חומר לימוד ממש מצוין, כמו הנ"ל שרשמת. אמשיך לדפדף.

כמו שאמרתי, בינתיים אני לומד רק מקריאה ויוטיוב, ולכן קשה לי להחליט נכון... עדיין חסר לי להרגיש מקרוב טלסקופים (הכי טוב זה להצטרף לתצפית).

אז לאסטרונומיה תצפיתית אצטייד בדובסוני 10" (או 12"). הכי תמורה לכסף.

לצילום EAA אצטייד בחצובה עוקבת, באחד משני הדגמים שהמלצת עליהם.

אני מאוד מרוצה מהחצובה (AZ-EQ5) וגם @Ehud Spiegel משתמש בה. היא אפילו סוחבת את הטלסקופ הגדול שאני משתמש בו לצלם שמש עם כל הציוד בכבוד 🙂. היא סוחבת לפי המפרט עד 15 קילו, או עדיף עד 10 קילו לצילום. זה לא מעט ויסחוב בכיף את הטלסקופ שלך לצילום או שובר אור קטן ואיכותי.

ההחלטה להפריד בין המערכות היא הנכונה ביותר. שילובים בתחום הזה עולים ביוקר ודורשים פשרות כואבות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה אילן.

הביקורות על ה AZ-EQ5 טובות מאוד.  יש לי רושם שהיא עלולה להיות מגושמת מדי בשבילי.

ה AZ-GTI יותר נראית לי מבחינת הקלילות והצרכים. על פניו, כושר ההעמסה שלה 5 ק"ג אמור להתאים לשוברי אור עד 102 מ"מ עם מצלמה קלה.
אשלים קריאת סקירות וסרטונים ואעדכן. 🙂 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• פעילות אחרונה

1. 5

שאלות בסיסיות - אסטרופוטוגרפיה

2. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

3. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

• נושאים

• צור חדש...

Important Information