עבור לתוכן
  • צור חשבון

מדריך להכנת SETTING CIRCLES למציאת אובייקטים בקלות

תגובות מומלצות

כשנה אחרי שעברתי לטסלקופ "האמיתי" הראשון שלי (משובר אור אכרומטי 90ממ לדובסוני 10" ידני) וככל שביליתי יותר זמן בתצפיות, התחלתי לחפש בשמיים אובייקטים יותר ויותר קשים לצפייה. השקעתי הרבה אנרגיה בלמידת השמיים, לעשות STAR HOPPING עם אטלס כוכבים וה TELRAD אבל עדין הרגשתי שההספק שלי ללילה שלם במדבר קצת מאכזב.

חיפשתי פיתרון שיקל עלי למצוא אובייקטים בשמיים:

די מהר פסלתי התקנת מערכת GOTO, זה יקר ובשבילי זה הרגיש כמו OVER KILL ופחות התחברתי לאוטומציה בדובסוני והתלות במקור מתח. מצאתי כמה קיטים של אנקודרים שמתאימים לדובסוני מהסוג שלי (לעיתים נקרא push to / digital setting circles) וזה דווקא היה כיוון מענין, אבל זה לא זול וחיפשתי משהו עם מחיר כניסה נמוך יותר.

המשכתי במחקר ומצאתי דוגמאות להוספת Setting Circles לבסיס הטלסקופ. אלה חוגות שמציגות את מיקום הטלקסופ בשמיים ע"י מעלות בצירי Alt, Az. החוגות האלה עובדות טוב רק כשהן מספיק גדולות (דובסוניים של 8 אינצ ומעלה בד"כ) ואז השגיאה נמוכה. נראה פשוט, זול ומבטיח אז יצאתי לדרך!

מצאתי הרבה שיטות שונות להוספת החוגות ואת אלה שאהבתי אספתי בלוח השראה: https://www.pinterest.com/gal4474/dob-setting-circles/

ציר ה Alt

זה הציר הקל מבין השניים. קניתי מד זוית דיגיטלי (לעיתים נקרא פלס אלקטרוני) שמתחבר עם מגנט לבסיס הטלסקופ: https://www.amazon.com/gp/product/B07ZWW3BW5

המסך מציג את זוית ה ALT בדיוק של עשירית המעלה וזה לגמרי מספיק. דאגתי לקנות אחד של חברה טובה עם אפשרות כיול על מנת להבטיח דיוק. בדגם שבחרתי יש עוד יתרון: מסך שחור ואותיות לבנות (הרבה יותר נוח לצפייה בחושך). האותיות מאוד בהירות ומסנוורות אז פירקתי את המכשיר ושמתי מתחת למסך 3 שכבות של צלופן אדום. חשוב להקפיד להרכיב את מד הזוית בצורה אנכית (ולא נוטה קדימה או אחורה) כדי לקבל מדידה מדויקת.

IMG_3070.jpg.87d248ad5ce53cfc70353ba4f185a5cd.jpg

ציר ה Az

השתמשתי באתר המצוין הזה: https://www.blocklayer.com/protractor-print.aspx כדי ליצור את חוגת ה AZ לפי המידות של בסיס הטלסקופ שלי. לא שמרתי את הפרמטרים המדויקים שהשתמשתי בהם, אבל זה פחות או יותר.

235556818_ScreenShot2022-08-03at17_18_19.png.072734920455a0c90d5e82d643a201d3.png

חשוב:

• לבחור את הקוטר הנכון
  • להוסיף סימון לציר המרכזי
  • סימונים כל מעלה (כדי להגיע לדיוק גבוה)
  • כיוון המספרים כלפי חוץ המעגל כדי שיהיו נוחים לקריאה
  • המעלות צריכות לעלות עם כיוון השעון ולא נגד
  • מספרים גדולים מספיק כדי שיהיו נוחים לקריאה (אבל לא גדולים מדיי).

הורדתי את התוצר כקובץ PDF, שלחתי להדפסה ולמינציה בבית דפוס (עלה כ20 שח) וביקשתי מהם לא לחתוך את החוגה (חשוב!).

את החוגה חתכתי בעצמי והקפדתי להשאיר לשונית בולטת באזור סימון ה270 מעלות (בהמשך נבין למה). חתכתי חור לציר המרכזי וקשתות בשביל מדבקות הטפלון בבסיס. כך מבטיחים שהחוגה תוכל לנוע כ20 מעלות לכל כיוון וזה מאוד מקל על הכיול הראשוני.

IMG_6536.jpg.b46a3c0b55edf39e078d77bbd44146f8.jpg

בשביל חלונית הצפייה קדחתי חור 1.25" עם מקדח כוס בפלטה העליונה של בסיס הטלסקופ. חשוב לקדוח את החור בצד של הפוקוסר. בשביל המחט שמצביעה על המיקום הנוכחי חתכתי גליל מקופסת פילם ישנה (זה בדיוק בקוטר 1.25" - אנחנו חיים בעולם נפלא) ונעצתי בדופן שלה מסמר. מחליקים לתוך הקדח וסיימנו. בתצפית עצמה אני מניח ליד החלונית פנס אדום קטן וחלש כדי שאוכל לראות אותה. בקרוב אתקין שם לד קבוע.

IMG_6532.jpg.5b7ab249a3ae1b340d921e9a64efc9ee.jpg

בונוס

בעת הצפייה חשוב שבסיס הטלסקופ יהיה מפולס, ולכן חיברתי פלס בועה גדול ונוח עם 3 ברגים לבסיס הטלסקופ: https://www.amazon.com/gp/product/B0823CYMBV

IMG_6533.jpg.05632c8754681e1cd216b448dc9d4617.jpg

כיול בתחילת התצפית

זאת הפרוצדורה שלי והיא לוקחת פחות מדקה:

1. מניחים את בסיס הטלסקופ (בלי הטלסקופ) כך שהוא פונה לצפון והחוגה בציר ה AZ נמצאת באזור ה 0 מעלות (עד 20 מעלות זה בסדר).
  2. מפלסים את הבסיס.
  3. מניחים את הטלסקופ ומניחים את מד הזוית.
  4. מכוונים את הטלסקופ לכוכב הצפון כך שהוא במרכז העינית.
  5. מכוונים את חוגת ה AZ בדיוק ל0 מעלות. זה בדיוק הרגע שאתם שמחים שהשארתם את הלשונית שבולטת החוצה ב270 (ליד הפוקוסר). בעזרתה מסובבים את החוגה ולא צריך לסובב פיזית את הבסיס.
  6. מקבעים את החוגה כדי שלא תזוז במהלך התצפית. אני עושה את זה ע"י הדבקת הלשונית שבולטת החוצה עם חתיכת איזולירבנד לבסיס התחתון.
  7. לוחצים על כפתור האיפוס של מד הזוית (התצוגה עוברת ל0).
  8. מורידים את הטלסקופ עד שמד הזוית מציג 30.5- (בהנחה שכוכב הצפון במיקום התצפית הוא ב 30.5). שימו לב: מד הזוית עובד בשיטה עשרונית (עשיריות מעלה) ולא בדקות/שניות.
  9. לוחצים שוב על כפתור האיפוס (התצוגה עוברת ל0).

סיימנו! טיפים לתצפית:

אני עובד עם Sky Safari כדי למצוא את קוארדינטות ה Alt-Az של האובייקט שאני מחפש. הפעלתי את האפשרות להציג תמיד את הקוארדינטות האלה על המסך וזה מאוד נוח. גם פה צריך לזכור ש Sky Safari מציג ALT בדקות/שניות ואנחנו צריכים בצורה עשרונית, ולכן בדוגמא שאתם רואים כאן ה ALT שצריך לכוון אליו הוא 38.9 (ולא 38.5 כפי שמוצג).

IMG_6535.PNG.00d17037149e1462e57eb53e36517558.PNG

סיכום

שימוש ב Setting Circles היה עבורי מהפיכה אמיתית. אני מוצא עשרות אובייקטים בלילה ומצליח להנות מהטלסקופ הרבה יותר. זה חד משמעית השדרוג הכי משמעותי שעשיתי עד היום. אבל, הכיף הזה לא מגיע ללא חסרונות: זה מאוד פוגע בהיכרות עם השמיים. אתם תמצאו את עצמכם מכוונים את הטלסקופ עם הגב לשמיים ומצליחים למצוא אובייקטים בלי לדעת אפילו באיזו קבוצה הם. אישית אני חושב שהיכרות עם השמיים חשובה ומשדרגת את התחביב ולכן כדי לשמור על כושר, לפעמים תמצאו אותי עדין מחפש אובייקטים עם אטלס, או פשוט חוקר את השמיים עם משקפת.

נערך היום על-ידי Gal Golan
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה מעולה גל!
כל הכבוד על היצירתיות, בסה"כ מדובר במשהו בסיסי שחבל שלא מגיע עם כל סקופ בכל טווחיי המחיר..
גישור מצוין על הצורך למציאה של אוביקטים ללא מכשור מעבר למד זוית של הטיוב.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני גם עובד בשיטת push to, התקנתי אינקודרים וקורא אותם דרך ארדואינו אל הסקי ספארי, זה מסייע משמעותית במציאת אוביקטים עמומים. למרות שבמקרה שלי יש שגיאה תמידית שמתפתחת עקב איבוד קווים בקריאה ומדי פעם צריך לעשות Align חוזר. לגבי החיפוש ע״י הכוונה זוויתית בלבד, אתה צודק לגמרי זה שוחק את ההיכרות עם הקונסטלציות והמיקום של האובייקטים ביחס אליהם לכן לגמרי מומלץ מדי פעם לצאת מהשיטה הזאת ולחפש דרך תמונת השמיים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

משתמש גם בשיטה זאת כבר מספר שנים( בתצורה קצת שונה ). מוצא אובייקטים בקלות עד שלפעמים כבר "לא נעים לי" כשאני נזכר בשיטות ה star hopping בעבר. כפי שתארת היעילות והמהירות שבשיטה גורמת מהר לאבד את הקשר למציאות . כדי להשקיט את המצפון ולהמשיך להיות מחובר לאדמה...( לשמיים במקרה שלנו), לאחר מספר אובייקטים, מתיישב, משנן וסורק את הקונסטלציות בעיין.  יש הרבה זמן פנוי.. . 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 7 דקות Tamiro אמר:

משתמש גם בשיטה זאת כבר מספר שנים( בתצורה קצת שונה ). מוצא אובייקטים בקלות עד שלפעמים כבר "לא נעים לי" כשאני נזכר בשיטות ה star hopping בעבר. כפי שתארת היעילות והמהירות שבשיטה גורמת מהר לאבד את הקשר למציאות . כדי להשקיט את המצפון ולהמשיך להיות מחובר לאדמה...( לשמיים במקרה שלנו), לאחר מספר אובייקטים, מתיישב, משנן וסורק את הקונסטלציות בעיין.  יש הרבה זמן פנוי.. . 

תמיר, אני מבטיח לבוא לראות איך זה עובד בתצפית הבאה שנהיה ביחד. כל המדריך המצויין הזה עשה לי ממש חשק

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 3 weeks later...

תיאור מעולה ומפורט.  אצלי בדובסוני גם הוספתי את circle וזה באמת פתרון נח וזול שמסייע בחיפוש. אני משתמש לרוב לאובייקטים שלא מצליח למצוא בשיטת סטארהופינג או כש מרגיש שעייפות מתגברת.

טיפ שלי לאיזון הבסיס ,להשתמש במעצור לדלתות בצורת משולש ,כאלה שסמים מתחת לדלת. עולים גרושים וזה ממש עוזר ליישר את הבסיס בשטח בצורה יעילה ומהירה. שמים אחד או שניים מתחת לרגליות של הבסיס וסגרת את העיניין.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מדהים. בהחלט אלגנטי. מאוד אהבתי את החור בבסיס הדובסוני והחץ היפה הזה של המסמר... אני ממש נהנה מ-Astrohopper שפיתח @Artyom - יושב קבוע על הדובסוני שלי ופותר את הבעיה לגמרי. בהחלט מרגיש ״לא פייר״ למצוא כל כך בקלות אובייקטים. 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 1 month later...

מאמר נהדר גל.

זה בהחלט הפתרון האולטימטיבי למציאת אובייקטים בשמיים.

אני בהחלט שוקל להוסיף אותו בעתיד גם לטלסקופ שלי (כמו שלך- דובסוני 10 אינץ') אחרי שאתנסה בשיטת ה- STAR HOPPING  שהיא השיטה הכי קלאסית שבאמת מחברת את הצופה לשמיים.

תודה ושאפו

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• פעילות אחרונה

1. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

2. 4

3. 4

• נושאים

• צור חדש...

Important Information