עבור לתוכן
  • צור חשבון

התלבטות טרם קניית טלסקופ ראשון

תגובות מומלצות

היי כולם/כולן. קראתי כל כך הרבה חומר עד עכשיו בנושא. חלקו הבנתי, חלקו לא ממש וחלקו כנראה שלא אבין לעולם. בשורה התחתונה הגעתי לשני טלסקופים במחיר שאני יכול להרשות לעצמי אך אני מתלבט באיזה לבחור.

הראשון הוא Sky-Watcher Heritage-150P Flextube Virtuoso GTi

השני הוא Explore Scientific FirstLight 127mm f/15 Alt-Az Maksutov-Cassegrain Telescope.

רוב הצפיות יתבצעו באיזורים נידחים בצפון אך חלקם גם מגג הבניין בשרון.

אשמח לדיעותיכם, באיזה טלסקופ לבחור כטלסקופ ראשון.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הי, ברוך הבא!

אני מתאר לעצמי שאתה מתכוון כרגע להתמקד בתצפיות ויזואליות ולא בצילום או EAA (תצפיות באמצעים אלקטרוניים). נראה לי שבשביל שימוש שכזה, בין שני הטלסקופים עדיף לך ללכת על הדובסוני עם המפתח הגדול יותר - הוא גם קולט יותר אור, וגם יש לו אורך מוקד קצר יותר, כך שזוית הראיה שלו תהיה רחבה יותר ותוכל לראות בקלות גם אובייקטים גדולים כמו ערפיליות וגלקסיות.

מה שכן - תצטרך ללמוד איך לעשות קולימציה לטלסקופ לפני כל תצפית - לא תהליך מסובך בכלל.

אני גם אוהב את היכולת של הטלסקופ הזה לעבור מהכוונה ידנית לאוטומטית בלי כיוונון מחדש הודות ל-encoders שלו.

מאיפה חשבת לקנות?

בהצלחה!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

השני באיזו תצורה בא עם goto או ללא - כי זה לא ברור לפי השם/חיפוש?

בכל מקרה אורך מוקד 1900 הוא יותר מתאגר למישהו מתחיל בגלל הגדלות גבוהות ו־FOV קטן יותר חסית. כמובן ללא goto זה יהיה עוד יותר קשה.

יישומון AstroHopper ניווט אוטומטי בלי לשבור ראש

הטלסקופים שלי: Celestron AstroMaster 102AZ, SVBony sv501p 60mm

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

פורסם (נערך)
לפני 3 דקות Archdruid אמר:

Twilight Nano mount

זה נראה ידני.

יהיה לך קשה לנווט בצורה ידנית בהגדלות ו־FOV שהוא נותן. הראשון בא אני מבין עם goto (שזו תוספת משמעותי) וגם ניווט ידני לא יהיה מסובך.

נערך היום על-ידי Artyom

יישומון AstroHopper ניווט אוטומטי בלי לשבור ראש

הטלסקופים שלי: Celestron AstroMaster 102AZ, SVBony sv501p 60mm

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

המקסוטוב אכן ידני בתצורה הזו - לטוב ולרע. שימוש בחצובה ידנית יאפשר לך להכיר יותר את השמים (ראה את הדיון בפוסט הזה בנוגע ליתרונות ולחסרונות בהקשר זה). 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שימוש במקסוטוב באופן ידני בלבד די הורס את כל האפקט של המקסוטוב, לפי דעתי.

מה שהמקסוטוב מצטיין בו זו תצפית בפלנטות, גם בהגדלה גבוהה. בלי חצובה ממונעת, זה קשה מאוד לצפות בהגדלות גבוהות.

למה אתה מתלבט דווקא בין 2 הדגמים האלה? חשבת אולי על דובסוני ידני 8"?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

פורסם (נערך)

בין שני אלה שציינת 150 Herritage לדעתי מנצח בכמה פרמטרים. אבל בעיקר נוחות ופשטות השימוש שבהתחלה זה מאוד חשוב כי הרבה פעמים אי יכולת לתפעל את הטלסקופ כלומר לכוון אותו ולבצע תצפיות בסיסיות מרתיע אנשים והם מזניחים את העסק. 

נערך היום על-ידי Misha Kon
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה לכולם, אני רואה שבתור התחלה נוטים יותר להמליץ על הראשון.

בעקרון אני מחכה למחר, אולי יוזל בבלאק פריידי אז אשמח לשמוע עוד חוות דעת או לחלופין, הצעה לטלסקופ אחר שיתאים בסגנון הנל.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קניתי לפני כחודש את הטלסקופ הדובסוני 150.

אני כמוך לגמרי חדש בתחום, ולא התנסיתי בשום טלסקופ אחר, אבל הטלסקופ הזה מאוד קליל ופשוט לתפעול בצורה ידנית, פשוט משחררים קלאצים, מכוונים ונועלים קלאצים וזהו.

את הgoto עוד לא הצלחתי להפעיל, אני מחכה להגיע לתצפית בתקווה לקבל עזרה ממישהו, אז לא יכול לתת חוות דעת עליו.

אבל הטלסקופ עצמו מאוד נוח

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בין השניים האלה:

אם אתה חושב על טלסקופ בעיקר לתצפיות ירח וכוכבי לכת, בדגש על לקומפקטיות וקלות לניוד, אז מקסוטוב. 

אם אתה רוצה טסלקופ שיעשה את הכל יותר טוב אבל קצת פחות קומפקטי אז  Heritage. 

F/6 8" SkyWatcher Collapsible Dob; 12" F/5 Meade Lightbridge Truss Dob; SkyWatcher StarTravel 120mm F/5

EPs: SkyRover ED 35mm; SkyRover UFF 30mm, SkyRover UWA 28mm, ES68 24mm; Meade UWA 20mm, ES82 18mm; ES82 11mm; SkyRover XWA 7mm, MaxvsiOn 82 6.7mm; 7.2 - 21.5mm Hyperflex Zoom; Celstron Excel LX 2x Barlow

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קודם כל מזל טוב, אבל אפשר לשאול למה בחרת במקסוטוב? כולם פה בלי יוצא מן הכלל המליצו לך על הניוטוני

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הבנתי הפוך, אם הוא ממונע הוא עדיף והוא מומלץ יותר לצפיה בפלנטות, וכן כמו שמישהו אמר קומפקטיות וקלות ניוד

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני חושב שהיתה פה אי הבנה קלה, אז בוא אנסה לעשות לך טיפה סדר:

לגבי בסיס ממונע - שני הדגמים, הניוטוני ששאלת עליו בהתחלה וזה שהזמנת מגיעים על אותו בסיס בדיוק, אז לא הבנתי איך זה גורם בהעדפה של אחד על השני. הבסיס הממונע יתן לך אפשרות לצפייה נוחה יותר בהגדלות גדולות כי אתה לא צריך "לרדוף" אחרי האובייקט שיוצא לך מהר מהפריים בגלל תנועת כדור הארץ. את זה תשיג עם הבסיס הממונע שרכשת, בין אם יהיה עליו הניוטוני המתקפל (150p), או המקסוטוב. לגבי הטלסקופ עצמו שתשים על הבסיס הממונע - אם אתה עושה השוואה בין השניים, צריך לשים לב לכמה דברים:

• אם אתה מעוניין לצפות מאתרים חשוכים ולצפות בגרמי שמיים עמוקים (גלקסיות, ערפיליות וצבירים), הדבר הכי חשוב זה קודם כל יכולת איסוף האור - כלומר המפתח (הקוטר של הטלסקופ). בתור התחלה ולפני כל השוואה נוספת, הניוטוני הוא 6 אינץ' והמקסוטוב הוא קצת פחות מחמש, וזו כבר סיבה מספיקה להעדיף אותו.
  • גם אם המפתח שלהם היה בגודל זהה (והוא לא) הניוטוני יודע לעשות כל מה שהמקסוטוב יודע, ויותר טוב. בין הפרמטרים:
  • שדה רחב הרבה יותר (כנראה הדבר השני הכי חשוב אחרי איסוף האור)
  • זה כנראה לא אומר לך יותר מדי בשלב הזה בתחביב, אבל בעתיד כנראה תבין אותו יותר טוב - יחס מוקד קצר הרבה יותר. F/5 לניוטוני מול F/15 למקסוטוב. זה אומר שעם הניוטוני תוכל לצלם ירח, פלנטות, וגרמי שמיים עמוקים. עם המקסוטוב רק ירח ופלנטות. בגלל שבמקסוטוב 5 אינץ' אין לך פתח של 2 אינץ' אתה לא יכול לשים רדוסר, אז אתה תקוע.
  • אין קורקטור מקדימה (העדשה הגדולה) אז אין בעיה של קירור והצטברות אדים
  • קל יותר
  • זול יותר
  • לגבי מה שאיוון רשם לך על ניוד - זה נכון ברמת העיקרון שמקסוטוב 5 אינץ' קטן יותר מניוטוני 6 אינץ' אבל זה הבדל זניח, על אחת כמה וכמה שהניוטוני מתקפל, ושהבסיס הדובסוני הוא אותו בסיס בדיוק. זה כמו ההבדל בלנייד בקבוק מים של 330 מ"ל ל - 500 מ"ל. בקיצור חסר משמעות. 
  • הדבר היחיד שהמקסוטוב עושה טוב יותר זה כביכול חדות בהגדלות גדולות מאוד (בגלל זה רשמו לך על פלנטות וירח) - אבל שים לב, מדובר בנתון קצת מטעה. גם בסעיף הזה, הפקטור הכי חשוב הוא גודל המפתח, ו 6 אינץ' לניוטני יתן תמונות הרבה יותר חדות ומפורטות בהגדלות גדולות מהמקסוטוב שבגודל של קצת פחות מחמש אינץ'.

כשכתבתי את המדריך לבחירה בכוונה לא הכנסתי את המקסוטוב פנימה. מדובר בכלי מאוד מוגבל ולשימוש מאוד ספציפי. הניוטוני כלי הרבה יותר שלם, ואין כמו מבחן המציאות - יש לי בבית ניוטוני 5 אינץ ומקסוטוב 5 אינץ'. גם ללא יהתרון של עוד אינץ' שלם בגדול (הניוטוני ששאלת עליו הוא 6 אינץ'), אני בקושי נוגע במקסוטוב. ומעדיף את הניוטוני שבגודל זהה.

* * *

בכל מקרה, כבר עשית את ההזמנה - מה הלאה?

• בתור התחלה הכוונה היא לא לבאס. המקסוטוב עדיין טלסקופ מצויין ואם תחליט להישאר איתו מאוד תהנה ממנו.
  • אם תתחרט, מאוד קל לעבוד מול החנות שעשית ממנה את ההזמנה - כל עוד המשלוח לא יצא לדרך, אפשר לעשות שינויים. שלח להם מייל (בהקדם) שמבקש לבטל את ההזמנה, והם ישאלו אם אתה רוצה זיכוי לשימוש חוזר בחנות או החזר לאשראי. 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אז שוב תודה על העזרה, עדכון אחרון, אכן ביטלו לי את ההזמנה בלי שום בעיה והזמנתי מייד את השני שהמלצתם לי עליו. 150P

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 1 שעה Archdruid אמר:

אז שוב תודה על העזרה, עדכון אחרון, אכן ביטלו לי את ההזמנה בלי שום בעיה והזמנתי מייד את השני שהמלצתם לי עליו. 150P

נראה לי שלא תתחרט - גם מפתח יותר גדול וגם עיצוב פשוט יותר. נתראה בקרוב!

נתנו לך הערכה מתי יגיע?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה לכולם.

איפה יש רשימה או קישור למקומות מפגש + תאריכים?

ההגעה שלו הבנתי היא תוך כמה ימים, עדיין אין מדוייק.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 1 שעה Archdruid אמר:

תודה לכולם.

איפה יש רשימה או קישור למקומות מפגש + תאריכים?

ההגעה שלו הבנתי היא תוך כמה ימים, עדיין אין מדוייק.

לפני שאתה מתחייב ללילה בשטח בחורף, מה שמחייב היערכות בפני עצמה בלי קשר לאסטרונומיה, תן לחבילה קודם כל להגיע. 

אחרי שהיא מגיעה, תעבור על המדריך הזה 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• פעילות אחרונה

1. 0

טלסקופ - רכישה

2. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

3. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

• נושאים

• צור חדש...

Important Information