עבור לתוכן
  • צור חשבון

תצפית בין הצלמים ראשונה במדבר 2/6 במחנטו"ש


תגובות מומלצות

אחרי שנה וחצי שתעסוקה באסטורונומיה, צפיה מהבית בבורטל 8 ומספר לא קטן יציאות למשואה בבורטל 5 הבנתי שאין מנוס וחייבים להגיע למדבר - קיבלתי אישור עקרוני ליציאה ואחרי מספר חודשים של ניסיונות לצאת ראיתי הזדמנות. בהתחלה חשבתי על שישי עם האגודה אבל ענייני משפחה לא התאימו אז קפצתי על רעיון לנסוע ביום חמישי, במיוחד שזה יותר קל על המשפחה (בבוקר יש מסגרות לילדים), בתיאום ושכנוע בקבוצה הצלחנו לארגן 3 אנשים לנסיעה. ארגנתי הכל מראש, ב־17:30 העברתי את השריבט על הילדים לאשתי שחזרה מעבודה ויצאתי לדרך.

את סוף הנסיעה עשיתי כבר בדמדומים - המדבר נראה יפיפה - במיוחד שאני לא רואה אותו בשעות כאלה. מיד בכניסת למחנטו"ש גילית רחבה מלאה בצלמים - שמחתי שיהיו הרבה אנשים וחניתי מחוץ לרחבה וטוב שכך היה - פחות סינוור מכל הציוד שלהם. דבר ראשון הקמתי את האוהל והכנסתי ציוד שינה - כי בניגוד לטלסקופ, הייתי פחות מנוסה בהרכבת האוהלים. אחרי שסיימתי להרכיב את הטלסקופ שמתי לב, שלמרות שהיינו רחוקים מחושך אסטונומי והירח היה עדיין די גבוהה יכולתי לראות הרבה יותר כוכבים מאשר במצפה משואה. אמרתי בוא אנסה לתפוס איזה גלקסיה (אאל"ט זה היה M81) ולהפתעתי מידי זיהיתי אותה. מה שלא קרה עד היום.

אחרי שהכל היה מאורגן עשיתי סיבוב בין האנשים, ראיתי שמישהו הביא דובסוני 12". שמחתי, כי אני תמיד תוהה ומתלבט אם כדאי לי לשדרג את שובר האור האכרומטי 102/660 לאיזה דובסוני רציני ואם זה שווה את זה.

חצי שעה ראשונה פשוט בהיתי בשמיים. לא נגעתי בטלסקופ. הם היו מלאים באשכולות אינסופיות של כוכבים. זה לא היה שום דבר שראיתי עד עכשיו. פתחתי את הרשימה שהכנתי מראש ב־AstroHopper שלי. חלקתי הכל לפי נושאים: צבירים פתוחים מוקדמים (עד שירח ישקע), צבירים פתוחים, צבירים כדוריים, ערפליות וגלקסיות. הבנתי מהר שהרשימה הראשונה כבר לא רלוונטית הגעתי מאוחר מידי והמשכתי לרשימה השנייה כשאני מחכה שירח ישקע.

התחלתי בפתוחים M44 - Behive אחר כך M7 Ptolemy ואז הפרפר M6 - שבאמת היה הצביר הכי יפה ודומה פרפר - אבל כל זה יכולתי לראות (חלקית) גם מהבית וגם ממשואה בקלות.

עברתי לכדוריים שראיתי גם מהבית אבל הם נראו כמו עפלולית קטנטנה ולא מעניינת. הסתכלתי על צביר אחד די נמוך שעדיין היה נראה כמו עפלולית ואז על Omega Centauri שכולם התפעלו ממנו - עפלולית גדולה יותר. מאכזב. הלכתי לדובסוני 12" שהיה ברחבה וביקשתי בואו נסתכל על Omega Centauri... גם ב־12" זו הייתה עפלולית (בהירה יותר) ללא פרטים. ואז מיד אמרו - תסתכל על M13 Hercules שהוא גבוהה. הסתכלתי בדובסוני 12 ובהחלט ראיתי הרבה פרטים, והוא היה בהיר. חזרתי ל־4" שלי כיווני ל־M13. שמתי הגדלה של 110 ואכן, ראיתי מלא פרטים וכוכבים - למרות שהוא היה פחות בהיר בהשוואה לדובסוני 12"... אבל ראיתי טוב. עברתי על עוד כמה צבירים כדוריים גבוהים M92 ועוד כמה (אני לא זוכר) וברובם אפשר היה להבחין הרבה פרטים (מה שלא קרא לי עד היום)!

המשכתי לערפיליות, עד היום חוץ מ־Orion הצלחתי לראות או (ליתר דיוק לדמיין) את השמקולת במשואה. התחלתי מערפילית הטבעת. כיוונתי את הטלסקופ. אני רואה המון כוכבים, אבל איפה הטבעת? אחר כך ראיתי שמשהו מופיע ונעלם ברגע שמסתכלים עליו (הבנתי שכנראה שזה שם), שמתי הגדלה x110 ואז הצלתי להזהות דמות של טבעת קטנטנה שנעלמת כשמסתכלים עליה. מצאתי... מרשים? לא ממש. עברתי לערפילית המשקולת m27, הפעם ראיתי אותה בבירור בצורה יפה ובהירה. ואז כיוונתי ל־M17 ערפילית הברבור... מיד ראיתי את הברבור בצורה כל־כך יפה וברורה ואז עברתי ל־M8 Lagoon Nebula וגם היא הייתה מרשימה ביותר, גדולה עם המון כוכבים ליד. הרבה יותר מרשימה ממשקול ומהטבעת. ניסיתי לתפוס את Cat Eye אבל לא זיהיתי (דיעבד אני מבין שזה בסגנון טבעת שקשה לזהות)

אז עברתי לגלקסיות. צפיתי ב־M81 וב־M82 ביחד. זה באמת, היה יפה, אבל... רוב הגלקסיות M101 pinweel וגם m104 Sombrero נראו מאוד חיוורות בהשוואה לרקע מלא כוכבים. M51 גם היה רק מזכיר לי שיש שם גרעין והגלקסיה - פה כבר לא הלכתי לדובסוני. אולי פעם אחרתי.

בשלב זה שביל החלב היה כבר גבוה ומרשים ביותר. פשוט טיילתי עליו עם המשקפת ואז עם הטלסקופ. פשוט יפה. בנוקדה זו כבר הרגשתי גמור מעייפות וב־1 בלילה נכנסתי לאוהל תוך שאני שומע קולות של יחמורים מרחוק. התעוררתי לזריחה יפה, שועל שמתרוצץ מרחוק והצלמים שמתחילים לקפל את הציוד המטורף שלהם. היה נהדר.

כמה הערות טכניות

  • כיסוי אדום לטלפון שמריץ AstroHopper - קניתי עטיפת מחבר אדומה  ועטפתי את הטלפון ב־2 שכבות והכנסתי לכיסוי. בשטח בחושך לא הצלחתי לשחזר את החיבור וגם היה קשה לעבוד עם מסך מגע. בסוף הסרתי את הכיסוי ושמתי שכבה אחת בלבד (עם שימוש בפילטר כחול של אנדרואיד) וקשרתי אותה למטה. זה הספיק לחלוטין לכל בעיות של תצוגה לא אדומה לחלוטין.
  • הכיסא שקניתי מ־KSP בשם Cool Stool by Cool Pool מאוד רגיש לתזוזות צידיות או משהו לא ישר וכמה פעמים התקפל בשלב אחד בצורה לא סימטרית. צריך לשבת בזהירות או למצוא פתרון אחר.
  • שדרוג החצובה ע"י משקולת הבקבוק הוכיח את עצמו. החצובה כרגע מאוד נוחה ונעימה לשימוש - אפילו הצלחתי לעקוב אחרי ISS תוך צפיה בעינית

ושאלת השאלות שהעסיקה אותי לאחרונה - האם לשדרג לדובסוני 8/10/12"?

אומנם כן ראיתי הבדל בין 4 ל־12 ברמת הבהירות ופרטים בשניהם ראיתי אותם הדברים, כמובן ב־12" יותר טוב (לפחות צבירים כדוריים) זה לא "הפיל אותי". כך שבשלב כזה עבורי זה לא מצדיק את ההשקעה הכספית ובעיות אכסון המתלוות לטלסקופ כזה.

סיכום

המדבר "הרס" לי את מצפה המשואה (חוץ מצבירים פתוחים) השמיים מדהימים...

רשימת צפיה חלקית

צבירים פתוחים: M44, M7. M6

צבירים כדוריים: Omega Centauri M13 M3 M92

ערפיליות: M8 Lagoon, M27 dumbbell, M17 Lagoon, M57 Ring

גלקסיות: M81/M82 M101 M104 וגם M51...

 

image.png.97802d398e133ae4bc19e942fe2c2fd2.png

נערך היום על-ידי Artyom
תיקוני שגיאות כתיב

יישומון AstroHopper ניווט אוטומטי בלי לשבור ראש

הטלסקופים שלי: Celestron AstroMaster 102AZ, SVBony sv501p 60mm

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 8 דקות Artyom אמר:

המדבר "הרס" לי את מצפה המשואה (חוץ מצבירים פתוחים) השמיים מדהימים...

חששתי שזה מה שיקרה לך... 🤣

חוץ מזה - יופי של סיכום. ויופי של חוויה.
לגבי הטבעת - היא אובייקט שקשה מאד להבחין בו בפעם הראשונה שמסתכלים עליו, אבל אחרי קצת אימון - ניתן להבחין בו ממש בקלות. אני רואה אותה מהבית עם הגדלה של 50 בלי בעיה.
פעם קודמת שהייתי ברמת הגולן היו איתי חברה "מתחילים" עם דובסוני 12 אינטש - הם כיוונו אותו לטבעת ופשוט לא ראו אותה. אני זוכר שהסברתי להם איפה היא בתוך העינית... לקח להם קצת זמן ועזרה ממני עד שפתאום הם שמו לב אליה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

סיכום יפה מאוד. לגבי דובסןני אני חושב שלאובייקטים חיוורים כמו גלקסיות ,ערפיליות ,פלנטרייים המפתח כן עושה הבדל ואין מה לעשות ,חייבים עוד כמה אינצ'ם לאיסוף אור על מנת לראות בבירור פרטים בגלקסיות. אבל העח עיניין של העדפות אישיות. אבל בהתחלה הייתי שוקל לשדרג את כיסא לכיסא נח ,כמו שאומרים כיסא כזה מוסיף עוד אינץ לפחות:)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קודם כל אני שמח מאוד שהגעת למדבר לצפות - חבל שלקח לך שנה וחצי - כי ללא עזרים אלקטרוניים כאלה ואחרים השמיים מתפספסים. יותר מזה, כל מכשיר שאהבת לצפות דרכו מהבית\משואה מקבל בוסט רציני במקומות חשוכים ומראים לך דברים שבכלל לא קיימים תחת שמיים של בורטל 5-6 ומעלה.

בתור מישהו שעבר משובר אור אכרומט 120ממ לדובסוני 12" (בוא נשים את האכסון והמשקל בצד) אני יכול להגיד שנפלתי מחדש מכל אובייקט שצפיתי בו - הסומבררו בולט מהרקע ונראה - כמו סומבררו. M51 נראית כמו מערבולת עם זרועות והכל ואני זוכר שראיתי כל כך הרבה פרטים שהיה לי קשה לנשום מרוב התרגשות - אותו האפקט ב M81 ו 81. בערפיליות הבהירות ההבדלים בכלל לא ניתנים לתיאור.

נכון, הגודל והמשקל הם משמעותיים מאוד ומהווים קטריון מהותי ברכישה אבל מבחינת המראה ההבדלים בין 12 (אפילו ב 8 ) לעומת 4 בכלל לא ניתנים לכימות - וכאן אפשר להשאיר את המתמטיקה בצד כי אחוזים לא עושים צדק עם ההבדלים.

בסופו של דבר זה תמיד שיקול של תקציב, מקום, משקל והעדפות אישיות כמובן.

כן ירבו תצפיות בנגב

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קודם כל שמח שיצא לך סוף סוף להגיע למדבר! אין שום דבר בעולם האסטרונומיה שמתחרה בלילה בבורטל 2-3 אמיתי. לגבי עניין הצלופן האדום תזכיר לי בפעם הבאה שנפגשים ואביא לך קצת מהחומר הסודי - 8 שכבות והטאצ' עובד יופי ומגיעים לקונטרסט של כמעט oled.

לגבי עניין הטלסקופ אני חושב שפשוט צברת כזה ותק עם ה 102, שאתה יודע להתסכל דרכו כמו שצריך, ואולי קצת פחות עם מפתחיםי גדולים יותר, זה דורש סבלנות. כשיפול האסימון ערפילית הטבעת לא תברח לשום מקום, באחריות 😉

פעם תנסה להגיע יחד איתנו ומבטיח לך חוויה משודרגת. לדעתי המקום הנכון לעשות את ההשוואה בין מפתחים זה ה Veil. אין שום סיכוי שההבדל לא יראה לך דרמטי בעין בין 102 ל 300 מ"מ.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארתיום, אני חושב שאתה צריך לבוא איתי פעם ולראות בדובסוני 8״ - אני חושב שזה השילוב המושלם... אצלי זה ה-grab and go למרפסת בכל הזדמנות. 2 דקות ואני בתצפית. ובמדבר רואים נהדר. אפילו משואה רואים לא רע, אבל מדבר בנוי לזה... אתה תאהב.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

האמת אני בטוח שדברים חיוורים ב־300 מ"מ ייראו יותר טוב - וראיתי. ואני בטוח שיש אובייקטים שבהם ההבדל יהיה עצום.

מצד שני, לא כל אובייקט הוא מספיק מרשים  באופן כללי. מבחינתי השיא של הערב היו דווקא Lagoon Nebula ו־Swan Nebula. הם באמת היו מיוחדים. גם M81/82 שהיו ביחד.

בכל מקרה, צריך להתחשב גם בשיקול כמה פעמים אצליח לצאת למדבר בעתיד ומה יקרה עם דוב 12" למשל שיישב רוב הזמן בבית - כי פשוט 4" הרבה יותר קל ומהר להוציא. כמה זה יעלה? נגיד 12" אפשר לקנות בבערך 5,000₪. אבל איפה אני אשים אותו - אין לי בית פרטי/מחסן גדול? אם לקנות קומפקטי - עלות כפולה. גם איך אני אוציא אותו? אז הוא ישמש ביציאה למדבר. צריך קודם להוכיח לעצמי שאני אצליח לצאת למדבר לעתים יותר קרובות אחרת זה סתם משהו שיישב בבית ויצבור אבק.

אז אני כן חושב שיש חשיבות הרבה יותר גדולה כמה אתה משתמש בטלסקופ בכל מיני הבטים. מקסימום - אפשר להציץ בעינית של השכן עד שתגיע למסקנה שזה השדרוג שאתה רוצה.

אולי המצב היותר הגיוני מבחינת השימושיות זה דווקא EAA. אם כי לא ממש בא לי לבהות במסכים.

יישומון AstroHopper ניווט אוטומטי בלי לשבור ראש

הטלסקופים שלי: Celestron AstroMaster 102AZ, SVBony sv501p 60mm

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

סיכום נהדר. התדהמה של הפעם הראשונה עדיין טרייה אצלי (עבר קצת יותר מחודש), וזה בהחלט משהו מיוחד. 

לפני 4 דקות Artyom אמר:

אז אני כן חושב שיש חשיבות הרבה יותר גדולה כמה אתה משתמש בטלסקופ בכל מיני הבטים.

זה מאוד נכון. הטלסקופ שאתה משתמש בו הכי הרבה הוא המתאים ביותר בשבילך.

אבל (גם בהתייחס לשורה הקודמת) אני חושב שאם רוצים דובסוני, לא צריך ללכת על 12", כי הוא הרבה יותר מסורבל, יקר וכבד מ8" או 10". עדיף לקנות 8 או 10 (שהם אותו אורך, ההבדל הוא במשקל), שגם נותן לך מפתח מכובד, וגם לא ממש מסובך להתנייד איתו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הסיכום זורם ומעניין. כאילו היתי לידך בתצפית.... לגבי הטבעת. היא מאד קטנה וצופה מתחיל מצפה לטבעת כמו בז'ורנל.. ברגע שראית אותה ואת גודלה בפעם הראשונה, בפעמים הבאות זה מיידי  . ד"א מנצל שירשור בנושא: אנשים שלא בתחום שואלים אותי: " הרי ראית כבר את רוב האובייקטים. מה זה מעניין לראות שוב"... התשובה כמובן: דווקא בגלל שראיתי ונפעמתי ואני יודע מה אני אמור לראות, אני רוצה לחזור למוכר והטוב.. כמו חומוס טוב שאכלת בזמנו באיזה כפר בגליל שתמיד אתה חולם לחזור אליו.... 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ברוך הבא ארתיום למועדון המדבר 😉 אחלה של סיכום!

אני חושב שבמיוחד לאובייקטים שרואים בבורטל נמוך, מפתח גדול יותר עודה הבדל מ-ט-ו-ר-ף.

ההבדל אצלי בין צפיה ב-9.25 לצפיה ב-102 הוא אסטרונומי (חה!), וההבדל בינו לבין 12/14״ דובסוני הוא גם משמעותי, אם כי פחות ( @Ilan Shapira לא משווה אפילו ל-20״ שלך, וגם לא ל-16״), מה גם שזווית הצפייה שלהם רחבה יותר בגלל אורך המוקד הנמוך יחסית. 

 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

רק רציתי להבהיר נק. 

ברור לי ש8" או 12" יותר טוב מ4. פה אין ספק. גם ברור לי שבחלק מהמקרים ההבדל יכול להיות ענק.

מה שדיברתי זו שאלת כדאיות שדרוג מול עלות כספית ובעיות אכסון והובלה שימושיות ונוחות. בשלב זה בו אני לא  מצליח לצאת מספיק למדבר ואפילו 8" בעייתי מבחינת אכסון כדאיות השדרוג כרגע מוטלת בספק במקרה האישי שלי

יישומון AstroHopper ניווט אוטומטי בלי לשבור ראש

הטלסקופים שלי: Celestron AstroMaster 102AZ, SVBony sv501p 60mm

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

איזה יופי של חוויה ראשונה במדבר... זה הדבר האמיתי.

לגבי הציוד: תמיד יש את הגדול יותר, הכבד יותר, החד יותר, העוקב יותר והיקר יותר. אין סוף כמעט.

ואם נחשוב לרגע: ממה הכי נהנית?

כנראה שלא מהציוד עצמו. אלא מהחוויה עם הקבוצה.

פעם הבאה יהיו אנשים אחרים וציוד אחר.

כיף להתנסות במגוון.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 9 שעות Artyom אמר:

רק רציתי להבהיר נק. 

ברור לי ש8" או 12" יותר טוב מ4. פה אין ספק. גם ברור לי שבחלק מהמקרים ההבדל יכול להיות ענק.

מה שדיברתי זו שאלת כדאיות שדרוג מול עלות כספית ובעיות אכסון והובלה שימושיות ונוחות. בשלב זה בו אני לא  מצליח לצאת מספיק למדבר ואפילו 8" בעייתי מבחינת אכסון כדאיות השדרוג כרגע מוטלת בספק במקרה האישי שלי

לגמרי, נראה לי שהנקודה מוסכמת על כולם - קוטר עוזר אבל... אני שמח שאתה לוקח את שאר השיקולים ברצינות, דבר שלא מעט אנשים נופלים בו ואחר כך מתבאסים שהמכשיר גדול וכבד מדי או שהם ממשיכים לצפות מהבית ולא מנצלים את הקוטר

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שני סנט שלי ,בנושא .אני הרבה זמן הייתי עם 130 מ"מ דובסןני שולחני קטן ובדיוק מאותם הסיבות ,תקציב ובעיקר ניידות. יש משהו מאוד כיפי בקלילות השימוש במכשירים הקטנים והקלים ובעובדה שניתן להתארגן לתצפית איתם ב"אפס מאמץ". יש מספיק מטרות במדבר להנות מהם גם למכשירים אלה במיוחד בקיץ . אם רוצים בכל זאת לראות איזה גלקסיה במגניטודה 14 או ערפילית ngc 888777 כמעט תמיד יש בסביבה מישהו עם סקופ גדול שבכיף יחלוק איתך צםיה באובייקטים המאתגרים.

רכשתי את דןבסןני 8 אינץ יד שניה ב1000 שח (יש הזדמנויות מידי פעם אז שווה לחכות)  ו רק כשהוספנו מעלית לביניין. נוחות בניוד המכשיר לתצפית הוא פרטמר חשוב כי הרי ידוע שאם זה הופך לכבד ומסורבל רב הסיכויים שסקופ שלך ישאר בבית . לגבי אחסון , אז נגיד 8 אינץ הוא עדיין מכשיר לא גדול מאוד ואצלי הוא היה פשוט בסלון . סוג של פריט עיצובי שעורר הרבה פעמים עיניין ושאלות של אורחים ונושא לשיחה. בני בית התרגלו להסתובב בזהירות לידו.

Screenshot_20220603-181849_Photos.jpg.c5170df00037c7db0ac3c856ae00f400.jpg

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • צור חדש...

Important Information