עבור לתוכן
  • צור חשבון

בחירת מאונט גו-טו לeaa

תגובות מומלצות

אני רוצה לקנות בתקופה הקרובה (או הרחוקה, לא יודע עדיין מתי...) שובר אור קטן לטובת eaa בשדה רחב ושמש עם קווארק. אני אצטרך בשביל זה מאונט גוטו, והתחלתי לחקור את האפשרויות, כדי לקנות בהמשך.

התכנון שלי מבחינת טלסקופים הוא שני שוברים - הראשון 70 מ"מ בשביל eaa וגם לשמש, והשני מתוכנן להיות אחד יותר גדול, סדר גודל של 100-110 מ"מ, בשביל יותר פרטים בכרומוספירה של השמש וגם בשביל תצפית ויזואלית מהמדבר. אם יש למישהו הצעה טובה יותר לשילוב טלסקופים, אני אשמח לשמוע.

אני לא מתכוון לקנות אפו טריפלט (במיוחד לא 100 מ"מ טריפלט, עם מחיר בשמיים), כך שהמשקל של הגדול כנראה לא יעבור את ה5.5 קילו לota. כמובן שצריך לקחת בחשבון תוספות למשקל (דיאגונל, קווארק, עיניות וכו'), אבל סה"כ המשקל לא אמור להיות גבוה מדי. אני מעריך שעד 7 ק"ג במקסימום.

אני לא מחפש יכולת עבודה באלט-אז, זה לא חשוב לצפיה עם שובר (כי אפשר לסובב את הדיאגונל), וזה מוסיף משקל ומחיר. המסקנה היא לקנות מאונט משווני שמסוגל לסחוב משקלים כאלה.

בעיקרון יש מאונט שמתאים בדיוק לדרישות - eqm35, עם יכולת נשיאה של 10 ק"ג לויזואלי, ו7 ק"ג לצילום. במיוחד שאני לא מתכוון לעשות צילום רציני, אלא eaa, ששם זה פחות קריטי. למרות זאת, אני קצת חושש ללכת עליו, בעיקר מהסיבה שהשובר כנראה יהיה ארוך יחסית (עם F גבוה), כדי להתאים לשמש. אני ראיתי את כמות הרעידות שנגרמו מקצת רוח אצל גולי (c11 של @Ehud Spiegel) על מאונט שמיועד לסחוב 15 ק"ג, כשהטלסקופ שוקל 12.5. לא רוצה להגיע למצב כזה בגלל האורך של הסקופ.

כאן נכנסים לתמונה כמה מאונטים גדולים יותר, שאני חושב עליהם - heq5, gem28 וcem26. לשלושתם יש כושר נשיאה גדול יותר ממה שאני אצטרך, ואני מנסה להבין איזה מהם יתאים לי. הheq5 הוא הזול ביותר, וגם עם כושר הנשיאה הכי גבוה. לעומת זאת המאונטים של ioptron קלים יותר. לא לגמרי הבנתי את ההבדל בין cem26 לgem28, למען האמת.

יש עוד הבדלים שצריך לשים לב אליהם? אולי אני סתם חושש וeqm35 כן יתאים? אולי יש למישהו הצעה אחרת שבכלל לא חשבתי עליה? אני אשמח לכל תגובה.

נ.ב. הטריפוד של המאונטים האלה הוא עם חיבור רגיל? מתאים גם למאונטים ידניים? אני מניח שאני ארצה בהמשך לקנות גם אחד כזה, בשביל המדבר.

נערך היום על-ידי שחר רייש
הוספת נ.ב.
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לגבי הטריפודים (לשאלה המרכזית עדיין צריך להקדיש מחשבה), רובם מתאימים לחיבור ספציפי. מאונט של Skywatcher לא יתחבר לטריפוד של iOptron. מצד שני יש מתאמים כמעט לכל הסוגים. אצלי ה Rowan הוזמנה עם חיבור של EQ5 ולטריפוד עץ גם יש ראש שמתאים. אז זה פחות שיקול.

לגבי ההשוואה בין הדגמים צריך לחפש ברשת. בזמנו דיברו על ה EQ5 או HEQ5 כמאונטים מדוייקים מאוד, אבל לא בטוח שה iOptron נופלים מהם.

תנסה למצוא מאונט שיסחוב כמעט פי שניים או אחד וחצי מסה"כ משקל הציוד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 46 דקות Ilan Shapira אמר:

לגבי הטריפודים (לשאלה המרכזית עדיין צריך להקדיש מחשבה), רובם מתאימים לחיבור ספציפי. מאונט של Skywatcher לא יתחבר לטריפוד של iOptron. מצד שני יש מתאמים כמעט לכל הסוגים. אצלי ה Rowan הוזמנה עם חיבור של EQ5 ולטריפוד עץ גם יש ראש שמתאים. אז זה פחות שיקול

תודה.

חיפשתי עכשיו, וראיתי שלשני הטריפודים יש מתאמים ל3/8", שזה החיבור הקלאסי. סוגר את הפינה הזו.

לפני 46 דקות Ilan Shapira אמר:

תנסה למצוא מאונט שיסחוב כמעט פי שניים או אחד וחצי מסה"כ משקל הציוד

שלושתם סוחבים יותר מפי 1.6 מהציוד שאמור לעלות עליהם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 1 שעה שחר רייש אמר:

אני לא מתכוון לקנות אפו טריפלט (במיוחד לא 100 מ"מ טריפלט, עם מחיר בשמיים), כך שהמשקל של הגדול כנראה לא יעבור את ה5.5 קילו לota.

שאלה.. למה במקום ללכת על ED של 100 מ"מ גדול לך על Mak או SCT? למשל SCT של 6" מגיע במשקל של 4 ק"ג מה שמשאיר לך עוד מקום וגם אפשר להוסיף focal reducer? וגם כנראה המחיר יהיה יותר קל לכיס.

יישומון AstroHopper ניווט אוטומטי בלי לשבור ראש

הטלסקופים שלי: Celestron AstroMaster 102AZ, SVBony sv501p 60mm

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 4 דקות Artyom אמר:

שאלה.. למה במקום ללכת על ED של 100 מ"מ גדול לך על Mak או SCT? למשל SCT של 6" מגיע במשקל של 4 ק"ג מה שמשאיר לך עוד מקום וגם אפשר להוסיף focal reducer? וגם כנראה המחיר יהיה יותר קל לכיס.

כדי להתאים sct לשמש עם קווארק צריך פתרון שעולה יותר מהטלסקופ...

ה100ed לא יהיה מיועד לeaa, ככל הנראה, אלא לשמש ולתצפית ויזואלית (שגם פה יש לו יתרונות מסוימים על פני sct).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בתור מי שהיה לו EQ5 ויש לו היום GEM28, שובר 71 מ"מ ל-EAA ולשמש ושובר 102 מ"מ לשמש, אני כנראה אוכל לתרום מהנסיון שיש לי עם המכשירים האלה.

אתה רוצה להשתמש בשובר 100-110 גם למדבר, מה שאצלי עם 102/1100 קצת פחות מתאים כנראה.

צריך קצת לחשוב אסטרטגית על האירוע ולראות אם יש לי המלצה כללית טובה לגבי בחירת הטלסקופים.

כמה נקודות בינתיים:

1. חצובה. עם ה-EQ5 לא צלח לי, כנראה בעיקר כי את השידרוג של המנועים עשיתי בנפרד מהקנייה המקורית. אפשר למצוא פה בארכיון את הפירוט. בכל מקרה החצובות האלו (EQ5, EQM35) ידועות בבעיות מכניות שקיימות גם באחרות אבל פחות. ה-Ioptron יותר טובה, מדויקת, קלה וכו' בהשוואה לחלופות של SW. ההבדלים בין GEM28 ל-CEM26 לא מהותיים, צורת תכנון אחרת פשוט.

2. טריפוד. זה באמת לא השיקול כאן, יש מתאמים כמו שאילן ציין ואני בכל מקרה הייתי לוקח למדבר טריפוד אחר, קל, מפחמן, בשביל הנוחות ובשביל להימנע מפירוקים מעצבנים. זה משהו ברמה של עד 1000 ש"ח לטריפוד עם יכולת נשיאה משמעותית וכנראה אפשר להסתפק בפחות ולחסוך כמה מאות בהשוואה למספר שרשמתי.

3. שובר 70 מ"מ זו לדעתי בחירה טובה ל-EAA בשדה רחב יחסית ולשמש עם קווארק. מאפשר בויזואלי דיסקה מלאה כולל התפרצויות וגם להגדיל מעט. מומלץ בחום בינו וזוגות פלוסלים 32, 25, 20 לעניין. גם בצילום מאפשר תוצאות יפות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 6 דקות שחר רייש אמר:

ה100ed לא יהיה מיועד לeaa, ככל הנראה, אלא לשמש ולתצפית ויזואלית

אם זה לתצפית ויזיאלית לשמש למה צריך חצובה EQ עוקבת או שזה צילום שמש?

לשמש למה צריך ED/או Apo? אתה מצלם/צופה באורך גל אחד...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 6 דקות Yossi Zamir אמר:

1. חצובה. עם ה-EQ5 לא צלח לי, כנראה בעיקר כי את השידרוג של המנועים עשיתי בנפרד מהקנייה המקורית. אפשר למצוא פה בארכיון את הפירוט. בכל מקרה החצובות האלו (EQ5, EQM35) ידועות בבעיות מכניות שקיימות גם באחרות אבל פחות. ה-Ioptron יותר טובה, מדויקת, קלה וכו' בהשוואה לחלופות של SW. ההבדלים בין GEM28 ל-CEM26 לא מהותיים, צורת תכנון אחרת פשוט.

תודה. קראתי בעבר (ושוב לאחרונה) את הסיפורים שהיה לך עם הeq5. באמת לא נשמע נחמד. אבל שים לב שאני לא מדבר על הeq5, אלא על Heq5. היא מדויקת בהרבה, ממה שקראתי.

לפני 9 דקות Yossi Zamir אמר:

2. טריפוד. זה באמת לא השיקול כאן, יש מתאמים כמו שאילן ציין ואני בכל מקרה הייתי לוקח למדבר טריפוד אחר, קל, מפחמן, בשביל הנוחות ובשביל להימנע מפירוקים מעצבנים. זה משהו ברמה של עד 1000 ש"ח לטריפוד עם יכולת נשיאה משמעותית וכנראה אפשר להסתפק בפחות ולחסוך כמה מאות בהשוואה למספר שרשמתי.

נשמע הגיוני. תודה על הרעיון.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 6 דקות Artyom אמר:

גם תצפית ויזואלית בשמש וגם צילום שמש.

לא הסברתי את עצמי עד הסוף. כשכתבתי לתצפית ויזואלית, התכוונתי ויזואלית בdso (בעיקר ערפיליות ושדות כוכבים) מהמדבר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 3 דקות שחר רייש אמר:

אבל שים לב שאני לא מדבר על הeq5, אלא על Heq5. היא מדויקת בהרבה, ממה שקראתי.

ה-Heq5 אכן מדויקת לפי המפרט והביקורות. כנראה באותה רמה כמו ה-GEM28 למשל. החסרון העיקרי שהיא כבדה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא הייתי כלל פוסל את ה-az gti עביר שובר האור הקטן ו-EAA. זה לגמרי יספיק לדעתי. ולגבי שובר האור הגדול. כאן הייתי שוקל אכרומט. ה-120 שלי ממש סבבה. וממש זול ביחס למה שיעלה אפו כלשהו מ-80ממ ומעלה. וגם הייתי שוקל חצובה פשוטה בהרבה מאלה שאתה שוקל. יש לי EQ5Pro. Celestron AVX, az gti ו-גם יש EQ2 עם מנוע ציר יחיד. זה קליל וסוחב בלי בעיה. מחיר על הרצפה ביחס לכל מה שרשמת, אבל גם זמן הקמה של שתי דקות במקום חצי שעה בערך. פירוק גם שתי דק במקום 10-15 דק. אתה צריך לראות את ה-120 על ה-eq2. ולהשוות בשטח לאפו 100-130. לא בטוח שתשלם את המחיר. אה, והמראות בדובסוני הרבה יותר טובים למעט אובייקטים בשדה רחב מאוד. דעתי. 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 15 דקות givoly אמר:

אני לא הייתי כלל פוסל את ה-az gti עביר שובר האור הקטן ו-EAA. זה לגמרי יספיק לדעתי. ולגבי שובר האור הגדול. כאן הייתי שוקל אכרומט. ה-120 שלי ממש סבבה. וממש זול ביחס למה שיעלה אפו כלשהו מ-80ממ ומעלה. וגם הייתי שוקל חצובה פשוטה בהרבה מאלה שאתה שוקל. יש לי EQ5Pro. Celestron AVX, az gti ו-גם יש EQ2 עם מנוע ציר יחיד. זה קליל וסוחב בלי בעיה. מחיר על הרצפה ביחס לכל מה שרשמת, אבל גם זמן הקמה של שתי דקות במקום חצי שעה בערך. פירוק גם שתי דק במקום 10-15 דק. אתה צריך לראות את ה-120 על ה-eq2. ולהשוות בשטח לאפו 100-130. לא בטוח שתשלם את המחיר. אה, והמראות בדובסוני הרבה יותר טובים למעט אובייקטים בשדה רחב מאוד. דעתי. 

בכלל לא מסכים לגבי az-gti. היא תהיה סבבה לeaa עם 70 מ"מ, אבל ל100 מ"מ אני אצטרך לקנות אחת אחרת גדולה יותר, ואז מה הרווחתי? עדיף פשוט לקנות את הגדולה, שתתאים לשניהם.

לגבי אכרומט - אפשר לשקול את זה, כדאי באמת להשוות אותו בשטח לפני שאני קונה. אבל בכל מקרה לא תכננתי לקנות אפו, אלא דובלט ed, שזה לא שובר ארנק.

וברור שהדובסוני מנצח ברוב האובייקטים, אני לא מוותר עליו. 😉

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 7 שעות שחר רייש אמר:

ויזואלית בdso (בעיקר ערפיליות ושדות כוכבים) מהמדבר

אתה מוזמן להציץ ב102 מ"מ שלי בפעם הבאה. לפי דעתי בשדה רחב על dso לא תרגיש הבדל. שמים לב בעיקר על כוכבי לכת והירח. או אם מנסים לפצל כפולים.

אבל זה עניין מאוד אישי. תלוי ברגישות שלך...

אגב OTA כזה שוקל טיפה יותר מ 2 ק"ג

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 1 שעה Artyom אמר:

אתה מוזמן להציץ ב102 מ"מ שלי בפעם הבאה. לפי דעתי בשדה רחב על dso לא תרגיש הבדל. שמים לב בעיקר על כוכבי לכת והירח. או אם מנסים לפצל כפולים.

רעיון טוב לבדוק אותו בפעם הבאה במדבר. אני מניח שלא תתנגד אם אני אנסה את העיניות שלי עליו.

אגב, עוד חיסרון של כזה טלסקופ (רלוונטי בעיקר לשמש) הוא הפוקוסר. לשמש חובה לשדרג או להחליף לאחד עם 2 מהירויות. בגלל הבארלו X4.2 של הקווארק, עובדים בפועל בהגדלות גבוהות, וזה דורש יכולת פיקוס עדינה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 9 שעות Yossi Zamir אמר:

ה-Heq5 אכן מדויקת לפי המפרט והביקורות. כנראה באותה רמה כמו ה-GEM28 למשל. החסרון העיקרי שהיא כבדה.

מעבר למשקל יש עוד הבדלים משמעותיים? ראיתי למשל שלמאונטים של ioptron יש wifi מובנה. זה אומר שאפשר לשלוט בהם מהמחשב/טלפון בלי כבל? נשמע נוח.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• אני מנחש שאת כל הסשנים של הצילום (EAA, שמש) אתה רוצה לעשות מהבית? במקרה כזה יש לך מרפסת? אתה צריך לנייד את הציוד פנימה והחוצה? יש מדרגות? יש מרפסת? או שבכלל צריך ללכת למקום אחר מחוץ לבית?
  • לגבי הויזואלי - מה אתה בעצם רוצה ומאיפה? אתה רוצה לנייד את המערכת הזו לשטח לתצפית ויזואלית? משוונית פלוס 100 מ"מ? איזה יחס מוקד? זה מאוד חשוב. לויזואלי אגב, גם מהמדבר הייתי נמנע מחצובה משוונית (למרות שאפשר לסובב עינית), או גו-טו בכלל - ולידני יש הרבה פתרונות טובים. למשל החצובה ההיברידית שבניתי ל PDS130 + בינוסקופ נותנת מבחינת נוחות תפעול, התמודדות עם משקלים ויציבות, ביצועים שמשאירים מאחורה מאונטים באלפי שקלים. זה לא בהכרח הפתרון המתבקש, אלא רק דוגמא לזה שלא חייבים להיות בתוך הקופסא. ה AZ-5 שהיה לי פעם ויש היום ליוסי זה כיף גדול לתפעול ידני (כמובן תלוי במשקל)
  • כמו שרשמתי לך אתמול, לדעתי יש פתרונות שגם אם הם לא מזילי ריר כמו שוברי אור ED, הם נותנים תמורה גבוהה הרבה יותר למחיר. ניוטונים, אכרומטיים וכו'. אני לא מכיר אדם אחד שמצטער על רכישה של אפוכרומט (חוץ מולאסוב 😅), אבל יש לך מגבלה  תקציבית, עדיף לעבוד לאט ומדורג.
  • אחת המטרות שלשמן הקמנו את הקהילה הזו היא אכן התייעצויות בדברים האלה, אבל יש עוד אחת חשובה - להתנסות בציוד של אחרים. כל הציוד שמנית יש אותו לחברים אחרים כאן. לפחות במה שיש לי אישית, אתה מוזמן גם לבוא ולקחת לכמה זמן שתרצה. בסופו של דבר ברגע שמתחילים לעבוד על רטוב, מתחילים לגלות איך זה עובד
  • אנ ייודע שרשמתי הרבה בלי לענות על דברים כמו ציוד ספציפי, אבל אתה מדבר על הרבה ציוד להרבה שימושים עם אינספור אפשרויות וקומבינציות, ואני מתאר לעצמי שתקציב מוגבל. זאת סיטואציה שזועקת לאיפוק וסבלנות. במצב שלך הייתי ממתין בסבלנות לנסות בלייב ולאורך זמן סביר כל מיני קומבינציות. נניח דואג שמישהו יביא למדבר חצובה משוונית ושובר אור ורואה אם זה באמת נוח לך. יש הרבה דברים שלא חושבים עליהם. החלפת לעינית כבדה? רגע אולי אי אפשר כי זה יהרוס איזון, כל מיני דברים כאלה. זה מגלים רק בלייב. שורה תחתונה - אל תקנה כלום 😂
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 21 דקות שחר רייש אמר:

מעבר למשקל יש עוד הבדלים משמעותיים? ראיתי למשל שלמאונטים של ioptron יש wifi מובנה. זה אומר שאפשר לשלוט בהם מהמחשב/טלפון בלי כבל? נשמע נוח.

כן, יש Wifi מובנה וזה מאוד נוח. אני שולט בחצובה עם סקייספארי בפלאפון/טבלט או מחשב. לדעתי לחצובות האחרות אפשר לקנות איזה תוספת קטנה שפותרת את עניין ה-Wifi. אבל בדרך כלל מה שמובנה יותר נוח ודורש פחות התעסקות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 7 דקות Guydive אמר:
  • אני מנחש שאת כל הסשנים של הצילום (EAA, שמש) אתה רוצה לעשות מהבית? במקרה כזה יש לך מרפסת? אתה צריך לנייד את הציוד פנימה והחוצה? יש מדרגות? יש מרפסת? או שבכלל צריך ללכת למקום אחר מחוץ לבית?

אני רוצה לעשות את זה מהחצר של הבית, בלי מדרגות (יציאה מדלת סלון לפרגולה עם אבנים משתלבות). אני מניח שאצטרך להוציא את הציוד בכל פעם, לא רואה אפשרות נורמלית להשאיר כזה ציוד בחוץ כשיש גשם וכו'.

לפני 9 דקות Guydive אמר:
  • לגבי הויזואלי - מה אתה בעצם רוצה ומאיפה? אתה רוצה לנייד את המערכת הזו לשטח לתצפית ויזואלית? משוונית פלוס 100 מ"מ? איזה יחס מוקד? זה מאוד חשוב. לויזואלי אגב, גם מהמדבר הייתי נמנע מחצובה משוונית (למרות שאפשר לסובב עינית), או גו-טו בכלל - ולידני יש הרבה פתרונות טובים. למשל החצובה ההיברידית שבניתי ל PDS130 + בינוסקופ נותנת מבחינת נוחות תפעול, התמודדות עם משקלים ויציבות, ביצועים שמשאירים מאחורה מאונטים באלפי שקלים. זה לא בהכרח הפתרון המתבקש, אלא רק דוגמא לזה שלא חייבים להיות בתוך הקופסא. ה AZ-5 שהיה לי פעם ויש היום ליוסי זה כיף גדול לתפעול ידני (כמובן תלוי במשקל)

למדבר אני באמת רוצה מאונט ידני. אולי בהתחלה אני אשתמש במאונט המשווני, אבל הכיוון הוא לעבוד ידנית. לגבי יחס המוקד - אני מניח שהוא יהיה בין 7 ל9.

לפני 15 דקות Guydive אמר:

אבל יש לך מגבלה  תקציבית, עדיף לעבוד לאט ומדורג.

אל תדאג, זה לא עומד לבוא כ"כ בקרוב (אלא אם אני אזכה בלוטו😅), ויהיו גם כנראה הפרשי זמן בין הרכישות. אני אוכל גם להתייעץ עוד לגבי הטלסקופ בהמשך.

לפני 19 דקות Guydive אמר:
  • אנ ייודע שרשמתי הרבה בלי לענות על דברים כמו ציוד ספציפי, אבל אתה מדבר על הרבה ציוד להרבה שימושים עם אינספור אפשרויות וקומבינציות, ואני מתאר לעצמי שתקציב מוגבל. זאת סיטואציה שזועקת לאיפוק וסבלנות. במצב שלך הייתי ממתין בסבלנות לנסות בלייב ולאורך זמן סביר כל מיני קומבינציות. נניח דואג שמישהו יביא למדבר חצובה משוונית ושובר אור ורואה אם זה באמת נוח לך. יש הרבה דברים שלא חושבים עליהם. החלפת לעינית כבדה? רגע אולי אי אפשר כי זה יהרוס איזון, כל מיני דברים כאלה. זה מגלים רק בלייב. שורה תחתונה - אל תקנה כלום 😂

לנסות קומבינציות כאלה זה רעיון טוב. לא יודע אם אני אצליח לבדוק את כל האפשרויות שאני חושב עליהן (באמת קצת יותר מדי😅), אבל כשתהיה הזדמנות, אני בהחלט רוצה להתנסות בציוד כזה לפני הקניה בפועל. יש עוד זמן עד שאני אקנה, סביר שיהיו הזדמנויות לנסות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עוד כיוון מחשבה:

נניח שתלך על שני שוברים. העלות של כל אחד תהיה בין 500$ ל-1000$ כתלות בכמה תרצה להשקיע . קווארק יעלה עוד 1200$. בשובר הקטן f/6 נשמע די טוב לכל השימושים. בגדול יותר משהו בין f/7 ל-f/9 יתאים גם לשמש וגם למדבר. המגבלות של הקווארק ידועות בגלל ההגדלה המובנית וגם יש תמיד סיכון שתקבל אחד עם אחידות פחות טובה.

מה שאני חותר אליו (אילן בטח כבר הבין) הוא לשקול לונט 80 מ"מ, יד2 אפילו בגלל העלות היקרה (חדש 4000$~). יתן אפשרות לדיסקה מלאה אפילו בצילום עם איכות מצוינת, אפשרות לשדרוג בהמשך עם דאבל סטק, התאמה מעולה ל-EAA והתאמה טובה גם לויזואלי במדבר (כנראה פחות מ-100 אבל לא יודע כמה זה משמעותי).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

+1 ל GEM28 

החצובה שלי עמדה במרפסת 4 חודשים רצוף בשמש של יולי אוגוסט עם כיסוי די פשוט ומתפקדת פשוט מצוין. ממוצע עקיבה של 0.4-0.5rms הוא די שגרתי. 

הריפרקטור שלי עם מצלמה ופילטרים שוקלים קצת פחות מ4קילו. 

שווה לקחת בחשבון שיש סיכוי סביר שתצטרך לעשות לה כיולים מסוימים. זה יכול להיות כיוון פשוט של הלחץ על הגלגלי שיניים או אפילו ניתוח שידרוש לפרק את כל החצובה. כל אחד עם ידיים קצת טכניות יכול לעשות את הכיולים האלה. אבל אני מניח שלא כל אחד ירגיש בנוח לפרק חצובה חדשה שהם רק קנו. 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 14 דקות Yossi Zamir אמר:

עוד כיוון מחשבה:

נניח שתלך על שני שוברים. העלות של כל אחד תהיה בין 500$ ל-1000$ כתלות בכמה תרצה להשקיע . קווארק יעלה עוד 1200$. בשובר הקטן f/6 נשמע די טוב לכל השימושים. בגדול יותר משהו בין f/7 ל-f/9 יתאים גם לשמש וגם למדבר. המגבלות של הקווארק ידועות בגלל ההגדלה המובנית וגם יש תמיד סיכון שתקבל אחד עם אחידות פחות טובה.

מה שאני חותר אליו (אילן בטח כבר הבין) הוא לשקול לונט 80 מ"מ, יד2 אפילו בגלל העלות היקרה (חדש 4000$~). יתן אפשרות לדיסקה מלאה אפילו בצילום עם איכות מצוינת, אפשרות לשדרוג בהמשך עם דאבל סטק, התאמה מעולה ל-EAA והתאמה טובה גם לויזואלי במדבר (כנראה פחות מ-100 אבל לא יודע כמה זה משמעותי).

וואו, כיוון אחר לגמרי, ויקר בהרבה.

בתכנון שלי כל אחד מהטלסקופים אמור לצאת באזור ה500$, הקטן קצת פחות והגדול יותר. עם עוד 1200$ של קווארק, זה יוצא סדר גודל של 2500$. לונט 80 עולה 4300$, וזה בלי לדבר על דאבל סטק, שזה עוד 1800$. אם אני מבין נכון, גם צריך לקנות בנפרד פוקוסר נוסף בשביל שימוש בלילה (סביר שאני טועה בעניין הזה, זה מה שהבנתי מקריאה מהירה).

בא נשאל אחרת - מה הסיבה שאתה לא קנית לונט, אלא קווארק?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 46 דקות שחר רייש אמר:

בתכנון שלי כל אחד מהטלסקופים אמור לצאת באזור ה500$, הקטן קצת פחות והגדול יותר. עם עוד 1200$ של קווארק, זה יוצא סדר גודל של 2500$. לונט 80 עולה 4300$, וזה בלי לדבר על דאבל סטק, שזה עוד 1800$. אם אני מבין נכון, גם צריך לקנות בנפרד פוקוסר נוסף בשביל שימוש בלילה (סביר שאני טועה בעניין הזה, זה מה שהבנתי מקריאה מהירה).

רק המחיר. מה גם שבזמן שקניתי לא תכננתי שובר שני אז ההפרש אפילו גדול יותר. גם בדיעבד לא הייתי קונה לונט חדש בגלל המחיר, אבל אולי תיפול על דיל טוב ביד שניה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני ב-16.12.2022 at 09:53 שחר רייש אמר:

הלונט החדשים קפצו במחירים כי הם עברו לייצור טלסקופים היברידיים - לשימוש יום ולילה. זה נעשה על ידי שימוש בעדשות טובות יותר ולדעתי זה חבל מאוד. אם כבר קונים לונט עדיף שהוא יהיה ייעודי לשמש ותו לא.

בנוסף, צריך לקחת בחשבון שהמחיר ההתחלתי של הלונטים הוא רק התחלתי. כדי לקבל Blocking filter צר יותר צריך להוסיף כסף, בשביל פוקוסר נורמלי צריך להוסיף כסף וזה כבר אלפי דולרים וזה לפני double stack וחצובה.

אני מאוד מרוצה מהקווארק כי עם שני הטלסקופים אמנם אין לי דיסקה מלאה אבל יש משחק עם רוחב השדה ואותו הקווארק יתאים גם לשובר אור גדול יותר

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני ב-16.12.2022 at 08:34 שחר רייש אמר:

לא רק wifi מובנה שאפשר להוסיף לחצובות SW יחסית בקלות, הייתרון של iOptron זה שחיבור למחשב דרך Ascom דורש כבל USB רגיל בעוד SW דורשים כבל ייחודי עם התקנות ובלגאן מסביב. אני לא הסתדרתי איתו.

בכלל הקישוריות של iOptron למחשב טובה יותר בכל המובנים וזה עדיף מאשר לעבוד דרך wifi

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני ב-15.12.2022 at 23:11 Artyom אמר:

לפי מה ששחר תיאר, הוא מעוניין גם ב EAA וזה נעשה לעיתים קרובות בספקטרום המלא ובמקרה כזה גם חצובה משוונית וגם טלסקופ ללא או עם פחות אברציה הוא אכן מומלץ (גם לוויזואלי - אבל זה כבר וויכוח ישן וארוך).

לצילום שמש לא באמת צריך חצובה משוונית אבל אם רוצים (ואנחנו מכירים את שחר) לצלם אנימציות אז שוב עדיף משווני

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• פעילות אחרונה

1. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

2. 4

3. 4

• נושאים

• צור חדש...

Important Information